LIBANON_NASILI_4_286__192x128_.jpgBojovníci Hizballáhu, kteří západní čtvrti libanonské metropole dobyli po třídenních krvavých střetech se stoupenci vládní většiny, jsou sice stále ještě vidět v ulicích, už ale podle mluvčího armády nepředstavují nebezpečí pro civilisty. 
 
Boje, které vláda označila za ozbrojený převrat zorganizovaný za pomoci Sýrie a Íránu, si v celé zemi vyžádaly od čtvrtka 18 mrtvých a kolem 60 zraněných.

Čtěte více o situaci v Libanonu:

K nim v sobotu přibylo dalších pět obětí střetu znepřátelených stran na severu Libanonu, oznámila agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. Terčem se stal pohřební průvod v sunnitském předměstí Bejrútu. Neznámí střelci, kteří spustili na jeho účastníky palbu ze střechy domu, zabili pět lidí a 35 dalších zranili. Šest zraněných je podle nemocničních zdrojů v kritickém stavu.
 
Libanonský premiér chce vést dialog, nikoli válku

Libanonský premiér Fuád Siniura v sobotu v první veřejné reakci označil obsazení části Bejrútu bojovníky hnutí Hizballáh za ozbrojený puč proti demokracii v zemi. V televizním projevu, z něhož citovala agentura Reuters, ale zároveň ujistil, že Hizballáh neovládne celý stát.

"Váš stát nepadne pod kontrolu pachatelů převratu," zdůraznil Siniura. "Nevyhlásili jsme a nevyhlásíme Hizballáhu válku, nedovolíme ale útoky na (bejrútské) čtvrti a domy a zabíjení nevinných civilistů."
Použití síly není podle Siniury řešením. "Řešením je dialog, jehož předmětem musejí být zbraně Hizballáhu."Ulice stále okupují vojáci

Vojáci stále okupují ulice

Bojovníci Hizballáhu, jediného hnutí, které neodzbrojilo, a dalšího šíitského uskupení Amal, vyhnali ze západních čtvrtí Bejrútu stoupence sunnitského vůdce parlamentní většiny podporované Západem Saada Harírího. Násilím také přinutili všechny sdělovací prostředky patřící Harírího rodině ukončit vysílání.

Na hlavních třídách Bejrútu jsou ve velkém počtu rozmístěni vládní vojáci. Převážně střeží oficiální instituce jako je sídlo vlády nebo centrální banky; dostali ale rozkaz nezasahovat do bojů z obav před rozkolem přímo v armádě, která je v Libanonu považována za jedinou instituci, která ještě zůstala pevná a jednotná.

Cizinci opouštějí zemi. Probíhá i evakuace

Silnice vedoucí na mezinárodní letiště v Bejrútu zůstává zablokována pneumatikami a barikádami z hlíny, které vybudovali bojovníci Hizballáhu. Několik z nich také na silnici hlídkuje. Provoz na letišti se zastavil ve středu a je nadále paralyzován. Opozice je údajně odhodlána udržet silniční blokádu v Bejrútu do té doby, dokud nebude vyřešena mnohaměsíční politická krize.

Cizinci se proto snaží opustit zemi po silnici vedoucí do Sýrie. Turecko a Kuvajt své občany evakuují, případnou evakuaci připravuje i Itálie.