OH-cina-sportovci-kruhyPodle nové zprávy Amnesty International (AI) se situace v oblasti lidských práv před olympijskými hrami zhoršila. "Splnění slibů, které čínské úřady učinily, zůstává v nedohlednu. Namísto toho pokračuje perzekuce lidí, kteří se domáhají lidských práv," upozorňuje ve své zprávě AI.

"Situace se naopak v souvislosti s olympiádou zhoršila," řekla pro BBC Roseann Rifeová z AI. "Čínské úřady se například pokusily vyklidit Peking a okolí pomocí programu převýchovy lidí skrze nucené práce," dodala.

Tmavé brýle

Ministr zahraničí Číny v úterý zprávu okamžitě odmítl se slovy, že organizace Amnesty International má "černé brýle". Dále podotkl, že lidé, kteří Číně rozumí, určítě nebudou s reportem souhlasit.

"Doufám, že Amnesty International si sundá tmavé brýlé, které nosí již roky, a bude se dívat na Čínu objektivně a spravedlivě, a zároveň bude dělat něco konstruktivnějšího," vzkázal mluvčí  ministerstva.

Čínská vláda přitom při udělení pořadatelství olympijských her slíbila, že zlepší ochranu lidských práv, bude dodržovat nezávislost médií a zreformuje školství a zdravotnictví.

AI vyhodnotila kroky čínských úřadů ve čtyřech oblastech, které jsou přímo spojeny s hodnotami olympijského hnutí - pronásledování obránců lidských práv, zbavení svobody bez rozhodnutí soudu, cenzura a trest smrti. Podle závěru šetření došlo v době před olympiádou ve většině z nich ke zhoršení.

Čtěte také

Jako příklad AI uvádí aktivistu Chu-ťia, který je ve vězení za "podněcování k podvratné činnosti", protože psal o lidských právech a poskytoval rozhovory zahraničním médiím. Podobných případů je v Číně celá řada.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nedávno řekl, že "tichá diplomacie" výboru vedla k několika reformám v oblasti lidských práv, včetně nových pravidel pro práci zahraničních médií. AI překvauje jistota, s jakou olympijský výbor ujišťuje, že média budou moci informovat svobodně a internet nebude cenzurován. Podle AI je situace jiná.

AI vyzývá zahraniční státníky, kteří se olympijských her zúčastní, aby Čínu vyzvali k dodržování lidských práv.


NOVÉ! Blogy na iHNed.cz

blog-michal-semin__48x48_.jpgMichal Semín: Čínská genocida, o které se příliš nemluví
Když se dnes hovoří o Číně, tak většinou v souvislosti s letními olympijskými hrami, jež budou zahájeny za dva týdny. Protesty, upozorňující na porušování lidských práv, útlak v Tibetu a komunistickou povahu čínského režimu, nebyly vzaty v potaz a tak se shromáždění sportovců pod heslem „Jeden svět-jeden sen", uskuteční v zemi, kde snad i sny jsou státem důsledně regulovány.