protesty-JAR__192x128_.jpgNásilných útoků proti přistěhovalcům, které vypukly v Jihoafrické republice před dvěma týdny, ubývá. Hlášeno je pouze několik incidentů na různých místech. S odvoláním na policejní mluvčí o tom informovala agentura AFP. Doposud si násilí vyžádalo nejméně 42 mrtvých a tisíce cizinců uprchly ze země.

"Podle nejnovějších informací, které mám k dispozici, se poslední incidenty udály před 24 hodinami v Severozápadní provincii," řekla agentuře AFP policejní mluvčí Sally de Beerová. "Zdá se, že se situace uklidňuje," dodala.

Johannesburgem dnes prošel průvod tisíce lidí, kteří nesli transparenty s nápisy jako "Xenofobie ubližuje jako apartheid" a požadovaly zastavení xenofobního násilí v zemi. Protestní akci zorganizovaly místní odbory spolu s církvemi.

Čtěte více o nepokojích v Jižní Africe

Útoky nemajetných Jihoafričanů proti přistěhovalcům ze sousedních afrických zemí začaly před dvěma týdny na předměstích Johannesburgu. Chudí Jihoafričané obviňují přistěhovalce z toho, že jim berou práci a často se dopouštějí zločinů. Nepokoje posléze zasáhly i další části země. Na pomoc policii byla nasazena i armáda.

Nejčastěji byli terčem útoků Mosambičané a Zimbabwané. V padesátimilionové Jihoafrické republice žije na pět milionů přistěhovalců, z toho tři milióny jsou právě ze sousedního Zimbabwe, které postihl ekonomický kolaps a v současnosti v zemi navíc panuje politické krize po nedávných volbách.

Podle agentury AP policie od začátku útoků zatkla na 500 lidí. Nepokoje, které ohrožují stabilitu v jedné z největších a nejvyspělejších afrických ekonomik, mají negativní dopad i na kurz místní měny - randu. Země, kde by se mělo za dva roky konat mistrovství světa ve fotbale, se navíc kvůli násilnostem obává problémů v oblasti cestovního ruchu.