bush-projev-192-128.jpgPrezident USA George Bush v noci na dnešek oznámil částečné stažení amerických vojáků z Iráku. Zároveň obhajoval nutnost další silné americké angažovanosti v zemi, která bude podle něho trvat i poté, co v lednu 2009 opustí Bílý dům.

Už v září se vrátí 2200 příslušníků námořní pěchoty, kteří už nebudou nahrazeni. Do Vánoc by měla být z Iráku stažena armádní bojová brigáda s dalšími 5700 vojáky. Do července by pak měl klesnout počet brigád z nynějších dvaceti na patnáct, tedy celkem o 21.500 vojáků. Armádní kontingent Spojených států se tak z dnešních skoro 169.000 příslušníků vrátí zhruba na úroveň před letošním navýšením.

Podle opozičních demokratů je oznámené snížení nedostatečné. "Nekončící a neohraničená vojenská přítomnost v Iráku není volbou," prohlásil senátor Jack Reed v odpovědi na Bushův projev. "Hodláme využít naší ústavní povinnosti a zcela změnit naši vojenskou angažovanost v Iráku," dodal.

Plnění kritérií zadaných Spojenými státy je nedostačující

Zpráva, kterou dnes doručil Bílý dům Kongresu, konstatuje, že irácká vláda od července jen skrovně postoupila při plnění 18 kritérií zadaných Spojenými státy. Pokrok byl podle ní zaznamenán pouze v jediném bodě. Při minulém hodnocení Bagdád uspěl v osmi bodech. Dnešní zpráva označila navíc za "přijatelný pokrok" i irácké rozhodnutí povolit členům zrušené strany Baas bývalého diktátora Saddáma Husajna účast ve vysokých státních funkcích.

"Američané už dávno ztratili víru v prezidentovo vedení irácké války, protože jeho rétorika nikdy neodpovídala situaci na bojišti," prohlásila předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová.

I když demokraté drží politickou kontrolu nad Kongresem, nemají dostatek sil svůj plán na ukončení války prosadit. Doufají, že získají podporu několika republikánů k prosazení zákona, který by iráckou misi omezil jen na výcvik irácké armády a policie, ochranu amerických objektů a boj s teroristy.

V televizním projevu Bush částečné stažení vysvětlil zklidněním situace v Iráku. "Kvůli míře úspěchu, kterou spatřujeme v Iráku, můžeme začít vidět, jak se jednotky vracejí domů," uvedl. Zlepšení situace v zemi, hlavně v provincii Anbár, kterou navštívil začátkem tohoto měsíce, a v hlavním městě Bagdádu je podle něho důsledkem povolání letošních posil, o němž rozhodl v lednu.

Zdůraznil, že rozsah stažení závisí na tom, jak se bude bezpečnostní situace vyvíjet dále. "Čím úspěšnější budeme, tím více amerických vojáků se bude moci vrátit," prohlásil.