Po svržení talibanského režimu v Afghánistánu v letech 2001 a 2002 se oživila činnost islámských milic Talibanu a země se stala prvním světovým producentem heroinu. "Ukončení režimu Talibanu se navíc stalo přínosem pro hnutí Al-Káida," uvádí dokument nevládní organizace ORG.

Také okupace Iráku byla vážnou chybou a poskytla cvičiště příštím generacím přívržencům Al-Káidy. "Masové zatýkání bez procesů, rozšířené mučení, špatné zacházení s vězni, to vše extrémistům nahrává. Al-Káida se těší větší podpoře než před šesti lety," píší analytici.

"Západní země si musejí uvědomit chyby z posledních šesti let a přiznat si potřebu uvést v život nové politické přístupy. I v případě jejich rychlého zavedení potrvá nejméně deset let, než se napraví chyby udělané od atentátů proti Spojeným státům 11. září 2001," uvedl autor textu Paul Rogers z Bradfordské univerzity. Rogers dále varoval před možností války Západu s Íránem. "Ať jsou problémy s Íránem jakékoli, válce je třeba se za každou cenu vyhnout," zdůraznil analytik.

Také náčelník generálního štábu britské armády Jock Stirrup v době zveřejnění zprávy vyjádřil své pochybnosti nad užitečností operací britské armády v Iráku. "Upřímně si myslím, že jsme neudělali práci, kterou bylo potřeba. Neudělali jsme, co bychom měli udělat z pohledu strategie. Nemluvím přitom jen o vojácích," řekl Stirrup v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník The Times.

K válce v Iráku má dnes  v Londýně promluvit britský premiér Gordon Brown. Bude mluvit o plánech na stažení části britských vojáků ze země a o pomoci Iráčanům, kteří pro Brity pracují jako tlumočníci a kterým islamisté vyhrožují smrtí.