olympiada-cina-tibet-192.jpgPožadovali zejména nezávislé vyšetření zákroku čínských úřadů proti tibetským protestujícím a povolení vstupu zahraničních novinářů do této oblasti. Ozvaly se i hlasy po bojkotu zejména oficiálního zahájení letních olympijských her v Pekingu.

Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering vyjádřil solidaritu dalajlamovi, osobnosti, která se podle něho zasazuje o mír a smíření. Evropa podle něho nesmí dovolit, aby byl dalajlama démonizován a aby se o něm mluvilo jako o teroristovi. Pöttering chce, aby letní olympijské hry v Pekingu byly úspěšné. "Nicméně jsou pro to určité podmínky jako respekt ke kulturní a náboženské identitě Tibeťanů," uvedl. Podle něho je věcí svědomí politiků, zda se zúčastní slavnostního zahájení olympiády, pokud Čína nedokáže zahájit dialog s tibetskými představiteli.

Eurokomisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová si myslí, že olympijské hry nejsou politickou záležitostí. Nicméně by se podle ní měly konat v duchu míru a v atmosféře svobody projevu. Maďarský europoslanec József Szájer z konzervativní lidovecké frakce upozornil na skutečnost, že Čína je státem, který střílí na své vlastní občany. "Mohou si mírumilovní lidé potřást rukou s politiky, kteří se zároveň usmívají a zároveň v ruce drží kulomet?" zeptal se. "Zastavme krveprolití, zastavme porušování občanských práv, zastavme porušování náboženské svobody, zastavme útoky na dalajlamu," zakončil Szájer svůj emotivní projev.

Německý europoslanec za frakci Zelených Daniel Cohn-Bendit vystoupil v tričku, na kterém místo kruhů symbol olympijských her vytvářela pouta. "Ať se to někomu líbí nebo ne, olympijské hry jsou podmínkách diktatury politickou záležitostí," prohlásil s tím, že by si jeho kolegové měli vzpomenout na olympiádu v Berlíně v roce 1936. "EU jako celek musí odmítnout účast na zahajovacím ceremoniálu," řekl. Hry se podle něho konat budou, ale lidé by si měli uvědomit, co za nimi stojí. "Nechceme, aby sportovci měli na nohou krev," dodal.

Česká europoslankyně Zuzana Roithová upozornila, že Tibet je jen špičkou ledovce. Evropa podle ní nesmí zavírat oči před porušováním lidských práv v Číně i přes nejrůznější obchodní zájmy. Podpořila názor předsedy europoslance Pötteringa, že pokud bude Čína v "kulturní genocidě" pokračovat, měli by evropští politici slavnostní zahájení her bojkotovat.

Do jisté míry se Číny zastal rumunský socialistický europoslanec Adrian Severin. Připomněl, že Čína bezpochyby nefunguje podle stejných principů a hodnot pro demokracii a lidská práva. "Nelze však říct, že by se Čína neotevřela a postupně se nepřiblížila evropským hodnotám," dodal. Úkolem Evropy nyní podle něho je, aby tento proces v Číně podpořila a zároveň trvala na dodržování lidských práv nejen v Tibetu, ale i v ostatních částech této země. "Přílišný nátlak ale reformy v Číně spíš zpomalí, než zrychlí," prohlásil a dodal, že olympijské hry by se neměly stát rukojmím politické ctižádosti.