cina-obeti-tabor__192x128_.jpgČínští záchranáři bojují s časem. Snaží se dostat z trosek domů desetitisíce lidí, které pod ně uvěznilo pondělní zemětřesení.

Oficiální počet obětí v jihozápadní Číně ve středu podle agentury Nová Čína vystoupal jen v provincii S'-čchuan na téměř 15 tisíc, podle úřadů ale lze čekat další strmý nárůst a panují obavy, že celkový počet mrtvých přehnoupne přes 50 tisíc. Pod troskami podle agentury zůstává dalších 40 tisíc lidí.

Následky zemětřesení jsou podle záchranářů ještě horší než se předpokládalo. První zprávy z epicentra otřesů v hornaté oblasti Wen-čchuan vyznívají jen málo optimisticky.

Celostátní oficiální statistika je ještě pozadu, odpoledne byla jen o asi 400 osob vyšší než s'-čchuanská, a nebrala v potaz dnešní informace ze sousedních provincií zasažených pondělním zemětřesením ani nejnovější z S'-čchuanu. Například jen ve městě Jing-siu v nejhůře postiženém okrese Wen-čchuan bylo oznámeno na 7700 mrtvých.

Teprve dnes se dostávají záchranné týmy do nejodlehlejších míst, aby zmonitorovaly situaci, a do oblasti Mao-sien na severu okresu Wen-čchuan seskočilo 100 parašutistů elitní jednotky, protože jinak byla zcela nedosažitelná, uvedla Nová Čína.

Peking zintenzivňuje pomoc. Do postižených oblastí vyslal již 50 tisíc vojáků jako záchranáře, ve středu do nejvíce postižené oblasti seskočilo 100 parašutistů elitní jednotky. Jejich práci ale nadále komplikuje špatné počasí.

"Zachráníme lidi, musíme k tomu využít každé vteřiny. Situace v místech neštěstí je ale složitá a rozsah katastrofy horší než se předpokládalo," přiznal premiér Wen Ťia-pao.

Čtěte více

Informace, které záchranářské týmy z odlehlých oblastí předávají, jsou tragické. V Jing-siu přežilo pouze 2300 z více než 10.000 obyvatel. "Situace je zde mnohem horší, než jsme čekali," citovala jednoho z místních funkcionářů agentura. 

Desetitisíce lidí v provincii S'-čchuan jsou zraněny a potřebují naléhavě lékařskou pomoc a léky. Přeživším obětem zemětřesení chybí také pitná voda, potraviny a léky. Dosud bylo jen v provincii S'-čchuan očekáváno přes 12.000 mrtvých.

Poničené přehrady

Po ničivém zemětřesení také vzrostly obavy o stabilitu přehrad, nádrží a rozvodů v S'-čchuanu. Gigantická přehrada Tři soutěsky v jiné oblasti Číny přežila otřesy bez poškození, jak bylo oznámeno již v úterý. Otřesy ale poničily celkem 391 dalších přehrad, z toho dvě velké a 28 střední velikosti.

 Na přehradě C'pching-pchu, která leží devět kilometrů nad těžce poškozeným městem Tuťiang-jen, se podle agentury Nová Čína objevily trhliny a vláda k jejich utěsnění vyslala na 2000 vojáků. Ministerstvo vodního hospodářství nicméně po detailním prozkoumání škod oznámilo, že protržení hráze momentálně nehrozí. Správa vodní elektrárny ale přesto z bezpečnostních důvodů začala vodní nádrž vypouštět, aby snížila tlak na přehradu.

 V okrese Mao-sien, kde sesuvy půdy uvěznily na 7000 lidí, zemětřesení vážně poškodilo dvě vodní elektrárny. Úřady dnes varovaly, že obě přehrady se mohou protrhnout.

Řeku Ťia-ling v okrese Chuej-sian zase přehradily mohutné sesuvy půdy, které vytvořily šest metrů vysokou a 30 metrů širokou hráz z kamení a hlíny. Ta již zadržela 600 000 kubických metrů vody a vytváří nechtěné jezero.

Papež a buddhističtí mniši se modlí

Na 400 buddhistických mnichů v tibetském klášteře Däpung, který byl jedním z ohnisek březnových protičínských nepokojů, se dnes sešlo k modlitbě za oběti zemětřesení. Mniši také darovali lidem postiženým katastrofou 40 000 jüanů (92 000 korun). "Chceme udělat vše proto, abychom pomohli obětem," řekl opat kláštera.

Účast s postiženými a výzvu modlit se za ně vyjádřil dnes i papež Benedikt XVI. "Zvu vás všechny připojit se ke mně v upřímné modlitbě za všechny, kteří při zemětřesení přišli o život," řekl na okraj pravidelné generální audience.

Strach o děti

Metropole nejvíce postižené provincie Čcheng-tu zažila v úterý ráno dodatečný otřes o síle 6,1 stupně, nejsilnější od pondělního velkého zemětřesení, které dosáhlo intenzity 7,8 stupně Richterovy škály.

Lidé v panice opět vybíhali na ulici, přímo z Čcheng-tu bylo hlášeno 45 mrtvých a 600 zraněných, z toho téměř šedesát v kritickém stavu.

Ve městě mnoho lidí v obavě z dalších otřesů spalo pod širým nebem nebo v autech.

Mezi oběťmi dosud údajně není žádný cizinec. Agentura Nová Čína však informovala, že místa pobytu řady cizinců, hlavně turistů v oblasti, zůstávají neznámá. Nic se neví například o skupině 15 britských turistů.

K napětí v postižených oblastech podle reportéra BBC zvyšují známé tragédie několika škol, které se během pondělních otřesů zřítily a uvěznily až tisíc lidí. Vzhledem k dlouholeté čínské politice jednoho dítěte mnozí rodiče čekající před školami oplakávají své jediné potomky.

"Těsně před zemětřesením jsem nic necítil. Najednou spadly všechny stoly a židle. Viděl jsem, jak ze stěny padají věci, pak zeď spadla a všude byla tma," řekl jeden ze zachráněných studentů televizi CCTV.

"Potíže s komunikací"

Pomoc Číně nabídly již USA, Rusko, Japonsko a Evropská unie včetně Česka, které nabídlo speciální tým záchranářů se psy. Ten však Peking s díky odmítl, jedná se o jiné formě pomoci. Účast s postiženými vyjádřil i tibetský duchovní vůdce dalajlama, který žije v indickém exilu.

Šéf odboru záchranných prací na čínském ministerstvu veřejných záležitostí Wang Čen-jao tvrdí, že vítaná je "veškerá materiální i finanční pomoc".

Příchod zahraničních záchranářů však odmítl kvůli "nepřipraveným podmínkám a potížím s komunikací".

Do epicentra otřesů v hornaté oblasti Wen-čchuan v úterý dopoledne dorazilo prvních 1300 záchranářů - dobrovolníků čínské armády. Dostali se tam jen tak, že nehledě na vytrvalý déšť šli celou noc pěšky až z provinčního hlavního města Čcheng-tu, protože silnice i železnice zůstávají zavaleny.

Olympiáda není ohrožena

V celé provincii S'-čchuan vojáci a záchranáři horečně pokračují v záchranném úsilí a vyprošťují těla z trosek škol, obytných domů, továren a nemocnic. Podle Nové Číny je pod troskami továren ve městě Chan-wang několik tisíc lidí.

Město leží asi 30 kilometrů od ohniska zemětřesení. Na 600 lidí zahynulo ve městě Š'-fang, kde uniklo velké množství jedovatého amoniaku. Nová Čína neuvedla, zda si oběti vyžádalo zemětřesení nebo chemikálie.

Výbor pekingské olympiády mezitímoznámil, že nehledě na počet obětí zemětřesení je země pro konání olympiády od 8. do 24. srpna v Pekingu zcela bezpečná.

Nová sportoviště jsou odolná k otřesům až do výše osmi stupňů Richterovy škály. Organizátoři štafety s olympijským ohněm také oznámili, že zemětřesení nezmění její trasu přes postižené oblasti.