bush-olmert-objeti__192x128_.jpgAmerický prezident George Bush dorazil ve středu před polednem místního času do Izraele, kde se má zúčastnit oslav 60. výročí vzniku židovského státu. Dalším motivem jeho cesty je snaha posunout kupředu izraelsko.palestinských mírových jednání.

"Izrael a Spojené státy sdílejí silné pouto demokracie, obchodu a boje s terorismem. Izraelský lid patří mezi naše blízké přátele," řekl podle agentury Reuters Bush po příletu do Tel Avivu.

Zároveň dodal, že stále věří možnosti plné mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci do svého odchodu z úřadu v lednu 2009.

"Prezident Bush stojí za Izraelem jako nikdo jiný," prohlásil v rámci přivítání izraelský prezident Šimon Peres s tím, že Izrael během šedesáti let své existence "ani na jediný den neodsouval demokracii a neztratil víru v mír".

Podle britské stanice BBC zatím diplomaté považují současný mírový proces za příliš pomalý či kompromisní. Bush před svým odletem prohlásil, že současný status quo mezi Izraelem a Palestinci je "neakceptovatelný" a že bude tlačit na klíčové rozhodnutí do konce letošního roku.

Čtěte také

Skepse půl roku po Annapolisu

Kulisy Bushovy blízkovýchodní cesty by podle agentury AP sotva mohly být neutěšenější. Narůstající nejednota v řadách Palestinců, pouliční boje v Libanonu, raketové ostřelování v pásmu Gazy, korupční kauza izraelského premiéra Ehuda Olmerta patří k faktorům, které ambiciózní cíle amerického prezidenta o demokratické přeměně Blízkého východu odsouvají do nedohledna.

Návštěva v Izraeli a následné zastávky v Saúdské Arábii a Egyptě budou podle světových agentur pro Bushe střetem s hořkou realitou.

"Sotva si lze představit nepříznivější dobu k mírovému zakončení na Blízkém východě, než je dnes," řekl agentuře APA renomovaný blízkovýchodní expert Jon Alterman z washingtonského Centra strategických a mezinárodních studií (CSIS). "Rámcové politické podmínky jsou naprosto mizerné."

Od mírové konference v Annapolisu sice uplynulo pouhého půl roku, mírové přísahy z Bushem iniciovaného setkání na východním pobřeží USA nyní podle expertů znějí jako ozvěna z dávných dob. V hlavních sporných bodech nenastal za posledních šest měsíců žádný pokrok: stanovení hranic, status Jeruzaléma a otázka návratu palestinských uprchlíků jsou stále ještě nevyjasněné.

Naděje na mír ustupují sílící skepsi. Bushův bezpečnostní poradce Stephen Hadley už tlumil očekávání spojovaná s návštěvou: "Bude to směs symbolického a podstatného."

Funkce s omezenou platností

Jedním z mála jasných bodů Bushovy návštěvy tak zůstává jeho účast na oslavách 60. výročí vzniku státu Izrael. S Olmertem a palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem se sejde odděleně. Bush a Abbás končí v úřadu příští rok, Olmert by mohl kvůli obviněním z korupce přijít o svou funkci ještě dříve.

Další jednání absolvuje americký prezident s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou, ministrem obrany Ehudem Barakem a náčelníkem generálního štábu Gabim Aškenazim.

Navíc se Bush zúčastní jako čestný host megakonference "Čelit zítřku", kde zasedne třicet šéfů vlád a dalších 3500 hostů. Mezi pozvanými je i bývalý prezident České republiky Václav Havel.

Na organizační zajištění pro 50 řečnických sálů a 400 pracovních místností pro zúčastněné novináře v jeruzalémském Kongresovém centru vynaložil stát 21 milionů šekelů (v přepočtu zhruba 99,9 milionu korun). Pro policejní složky má být vyhlášen pohotovostní stupeň 3, tedy nejvyšší po akutním nouzovém stavu.