Pákistánští vojáci se ve středu začali stahovat z kmenových území Jižního Vazíristánu (Pákistán). Armáda rovněž přistoupila na výměnu zajatců s pákistánskou odnoží afghánského radikálního hnutí Taliban. Obě rozhodnutí jsou výsledkem jednání mezi pákistánskou vládou a radikály, která začala v dubnu. Severoatlantická aliance (NATO), jejíž jednotky bojují s Talibanem v Afghánistánu, vyjádřila nad přístupem Islámábádu k radikálům znepokojení.

Mluvčí pákistánské armády Athar Abbás ve středu oznámil, že vazíristánští kmenoví vůdci zprostředkovali propuštění 15 vojáků, z toho dvou důstojníků, které radikálové zadržovali. Armáda na oplátku propustila 30 zajatých ozbrojenců. Kmenová území Severní a Jižní Vazíristán jsou považována za baštu skupin napojených na afghánské fundamentalistické hnutí Taliban a teroristickou síť Al-Káida.

Více o nepokojích v Pákistánu

Armáda se také stáhla ze dvou okresů Jižního Vazíristánu, považovaného za útočiště ozbrojenců Talibanu a teroristické sítě Al-Káida, kteří operují v sousedním Afghánistánu. Stažení pákistánských jednotek bylo hlavní podmínkou radikálů pro dokončení jednání o příměří. Abbás vyjádřil přesvědčení, že se tato jednání podaří uzavřít v několika dnech.

"Obáváme se, že dohoda mezi pákistánskou vládou a extremisty v kmenových oblastech jim (extremistům) může zajistit bezpečné útočiště," citovala agentura Reuters mluvčího NATO. Nová pákistánská vláda zahájila v březnu rozhovory s radikály s cílem zastavit rostoucí násilí, které v zemi propuklo loni v červenci, když vojáci na příkaz prezidenta Parvíze Mušarafa zaútočili na Červenou mešitu v Islámábádu. V navrhované dohodě o příměří však podle Reuters není uveden požadavek, aby radikálové přestali podnikat přeshraniční útoky do Afghánistánu. Vláda nicméně vyzývá vůdce extremistů Baitulláha Mahsúda, aby z pákistánských kmenových území vytlačil ozbrojence Al-Káidy a ostatní zahraniční bojovníky.