NATO__192x128_.jpgNATO se chystá projednat, jak "potrestá" Rusko za jeho postup v konfliktu s Gruzií, Moskva nadále ponechává část svých vojáků na gruzínském území.

To pobuřuje Západ a Spojené státy, které již několikrát vyzvaly Rusko, aby dodrželo podmínky dohody o příměří a stáhlo své jednotky z kavzkazské republiky.

Rusko tvrdí, že odchod ruských vojáků z Gruzie již začal, ale stažení nemůže proběhnout kompletně. "Úplné stažení záleží na politice Saakašviliho a na činnosti jeho jednotek," uvedl ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin,  podle kterého "ruští mírotvorci zůstanou v Jižní Osetii".

Některé členské státy NATO navrhují vzhledem k počínání Moskvy vyloučení Ruska ze skupiny G-8, zablokování jeho vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) či zrušení společných cvičení NATO a Ruska.

Budoucnost vztahů nejistá

Ministři zahraničí zemí NATO se v tuto chvíli scházejí v Bruselu na mimořádné schůzce k nynějšímu rusko-gruzínskému ozbrojenému konfliktu. Českou republiku na setkání zastupuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Schůzka šéfů diplomacií byla svolána na žádost USA.

Podle Washingtonu by měli spojenci posoudit, co nynější konflikt znamená pro vztahy mezi aliancí a Ruskem. Řada členských zemí NATO je ruským postupem velmi znepokojena a žádá přehodnocení vztahů s Moskvou. Není také vyloučeno, že na přetřes přijdou úvahy o možnosti zrušit dlouhé roky fungující Radu NATO-Rusko. Moskva před tím ale varovala.

 

Čtěte také

 

Mezi členskými státy aliance, do níž by ráda vstoupila i Gruzie, se v posledních dnech objevily také návrhy na konkrétní sankce proti Rusku za jeho invazi na gruzínské území. Západ zvažoval vyloučení Ruska ze skupiny G-8, zablokování jeho vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) či zrušení společných cvičení NATO a Ruska.

Není vyloučeno, že šéfové diplomacií vedle Gruzie pohovoří také o plánovaném americkém protiraketovém deštníku ve střední Evropě. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se přesune do Varšavy, aby tam ve středu podepsala dohodu o umístění amerických obranných raket. Ty by v budoucnu měly být propojeny s radarem na českém území. Americký záměr je trnem v oku Rusku.