Republikánský kandidát John McCain v poslední televizní debatěPrezidentští kandidáti se utkali ve třetí a zároveň poslední debatě před listopadovými volbami. Ta se tentokrát uskutečnila na půdě Hofstrovy univerzity v Hemsteadu a točila se opět kolem ekonomiky. 

Debata byla zároveň poslední příležitostí pro republikánského kandidáta Johna McCaina dokázat, že jeho popularita ještě definitivně nepadla spolu s velkými bankami a akciemi na Wall Street. Obamův vzestup posledních týdnů totiž přímo souvisí s finanční krizí.

Podle první podebatních odhadů se nedá říci, že by poslední debatu mohl McCain považovat za svůj comeback. "Podrážděný McCain se nepředvedl v novém světle," napsali někteří komentátoři.

"McCain znovu přitvrdil, ale to není to, co v tuto chvíli potřebuje," uvedl komentátor pro BBC.

McCain zvolil útočnější styl, v němž se mimo jiné snažil přesvědčit diváky, že Obama by zvyšoval daně i státní výdaje. Obamu znovu kritizoval také za jeho údajné kontakty s radikálem Williamem Ayersem (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Jak dopadly předchozí debaty?

Republikán se také silně ohradil proti tom, že by měl být spojován se současným republikánským prezidentem Georgem Bushem.

"Senátore Obamo, já nejsem prezident Bush," prohlásil McCain v debatě na Hofstraově univerzitě v Hempsteadu u New Yorku. "Jestliže chcete soupeřit s prezidentem Bushem, měl jste kandidovat před čtyřmi lety," dodal.

Komentátoři nicméně zdůrazňují, že John McCain logicky byl a bude svou agendou spojován s republikánským táborem a tím i s prezidentem Bushem.

McCain (ne)uspěl

Nic z toho mu ale podle většiny odborníků příliš nepomohlo. I komentátoři, kteří patří ke kritikům Obamy, přiznali, že demokratický kandidát poslední duel vyhrál, aniž by udělal jedinou chybu (NA CELOU DEBATU SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE).

Z našich blogů

"John McCain měl před sebou velkou výzvu: předvést své plány na prezidentství v novém světle, po prvních pár minutách debaty bylo ale jasné, že nového světla bude jen po málu," zhodnotil kandidátovo vystoupení server zabývající se americkými volbami www.politico.com.

Analytici však nepopírají, že by McCainovo vystoupení bylo nejlepší ze všech debat. Nepříznivý vývoj volebních preferencí mu ovšem poslední debata podle nich zvrátit nepomůže.

Komentátoři New York Times a televize CBS se shodli na tom, že negativní kampaň Johna McCaina, jejíž terčem se stal Barack Obama, evidentně selhala.

Také podle ankety těchto médií se ostré výpady arizonského senátora proti jeho demokratickému soupeři v posledních týdnech vrátily zpátky jako bumerang a paradoxně ublížily McCainovi.

Přečtěte si o okamžicích kampaně

Podle posledních průzkumů Obamova popularita stále roste. Čísla hovoří o čtyř až 14procentním náskoku pro demokrata.

Jak ukazují první výsledky po posledním duelu, k Obamovi se přiklonili také diváci. Jak napsala CNN, 58 procent diváků uvedlo, že demokratický kandidát zvládl svou úlohu v duelu lépe.

Naopak 31 procent je přesvědčeno, že své role se lépe zhostil republikánský kandidát John McCain.

Výsledky nicméně mohou korespondovat s různým poměrem republikánských a demokratických diváků.

Zatímco debatu sledovalo 40 procent demokratů, republikánů bylo jen 30 procent.

Na co lákali?

Oba kandidáti demokratickým i republikánským voličům v debatě slíbili, že sníží daně a zlepší situaci střední vrstvy.

V této otázce senátor Obama zdůraznil, že se oba kandidáti liší v tom, komu chtějí daně snížit.

Ekonomická témata očima obou kandidátů

McCain:

Věří, že vládní zásahy do bankovního systému by se měly omezit jen na případy, kdy je riziko ohrožení celého finančního sektoru a ekonomiky země.

V časech krize McCain navrhuje zmrazit v rámci ozdravení ekonomiky všechny federální výdaje až na obranu, veterány, důchody a zdravotní péči pro seniory.

Chce poskytnout majitelům domů celkem deset miliard dolarů na bezpečné hypotéky.

Podle svých slov je McCain při řešení problémů schopný a ochotný spolupracovat přes stranické hranice.

Přiznal, že problémy v hospodářství si vynutí přehodnocení výhod, na které jsou nyní Američané zvyklí.

Obama:

Spojené státy jsou podle Obamy v nejhorší finanční situaci od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Po přijetí záchranného plánu pro finanční sektor za 700 miliard dolarů by měl podle Obamy následovat záchranný plán pro střední vrstvu.

Připustil, že kvůli nákladům na záchranný plán nebude moci jako prezident uskutečnit všechny své plány a předvolební sliby.

Obama počítá s daňovými úlevami pro malé podniky, nižšími daněmi a podporou pro firmy, které ve Spojených státech zaměstnávají Američany a nestěhují výrobu do zahraničí.

Slíbil nižší daně pro devět desetin amerických rodin a širokou podporu střední střídy. Chce také do detailu probrat federální rozpočet a vyřadit z něj již nefungující programy.

McCain na oplátku uvedl,, že "Obama chce bohatství vytvořené v Americe distribuovat spravedlivě, zatímco republikáni ho chtějí ponechat Američanům.

McCain také kritizoval svého oponenta za to, že navrhuje zvýšení daní lidem s ročním příjmem nad čtvrt milionu dolarů, což podle něho ohrozí drobné podnikatele.

"Proč chcete někomu zvedat daně právě teď?" zeptal se Obamy v souvislosti s nynější finanční krizí. "Potřebujeme povzbudit podnikání," prohlásil.

Obama se pak dle očekávání vrátil k současnému rekordnímu schodku státního rozpočtu, na němž se podle něj podepsala současná Bushova administrativa. Jak demokrat zdůraznil, rozpočet byl v době, kdy Bush převzal úřad, v přebytku.

Obama se podle analytiků ale odmítl pustit do konkrétnějších témat. Toho se naopak nebál jeho republikánský soupeř.

"Problém je, že jakmile se John McCain pustí do hlubších otázek, začíná být nervózní a vypadá u toho nejistě, i když ví, o čem mluvit," shrnul jeden z komentátorů pro CNN.

Kandidáti se v dalších částech debaty věnovali i otázkám energetiky, zdravotní péče a dalších sociálních témat (VŠE Z DEBATY ČTĚTE ZDE).

Oba se také závěrem snažili přesvědčit diváky, že jsou schopni mezistranické spolupráce a že při hlasování v Senátu dokázali překročit ideologické hranice.