kongo__192x128_.jpgPostup konžských povstaleckých jednotek ze severu způsobil ve středu chaos ve východokonžském městě Goma. Povstalci zahájili severně od Gomy boje v neděli a dnes večer vyhlásili jednostranné příměří, aby prý zamezili panice mezi civilisty. Bojují s konžskou armádou a jednotkami OSN o města na východě poblíž rwandské hranice. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes v prohlášení sdělil, že boje vytvářejí podmínky pro humanitární krizi katastrofálních rozměrů.

Proti vládním jednotkám stojí stoupenci armádního zběha generála Laurenta Nkundy. Tento příslušník kmene Tutsi se považuje za ochránce soukmenovců před rwandskými členy kmene Hutu.

Podle svědků dnes do Gomy přišly ze severu tisíce civilistů a armáda ustoupila na gomské letiště. Goma je pohraniční město a Nkunda se netajil tím, že ho hodlá dobýt. Obyvatelé východního Konga propadají panice a obviňují jednotky OSN z neochoty vložit se do bojů proti povstalcům.

Nkundova skupina vydala večer prohlášení, v němž ujišťuje, že boje jednostranně zastaví, aby ušetřila civilní obyvatelstvo i lidi v uprchlických táborech u Gomy. Chce jim prý vysvětlit, že civilistům povstalci zaručí maximální bezpečnost. Boje prý ale budou obnoveny, jakmile se protivník pokusí o protiútok nebo o posílení svých oddílů.

Tutsijské jednotky zahájily ofenzivu v neděli a vyprovokovaly tím pohyb desítek tisíc obyvatel provincie Severní Kivu

Pozorovatelská mise OSN v Konžské demokratické republice (MONUC) má necelých 17.000 členů a převažují v ní Indové. Jeden ze západních diplomatů řekl agentuře Reuters, že mezi Nkundovými lidmi a Gomou teď stojí jen Indové a mnozí z jejich velitelů nemají zájem bojovat.

V úterý povstalci dobili město Rutshuru, které leží asi 70 kilometrů severně od Gomy. Rutshuru je údajně liduprázdné, odešli z něj místní vojáci i civilisté. Mnozí z vojáků se uchýlili do základny MONUC ležící asi 30 kilometrů od města.

Kongo má za sebou válečný konflikt z let 1998 až 2003. Způsobil rozsáhlou humanitární krizi a zabil přes pět milionů lidí. Nkundovy jednotky ale i po něm dále působí v Severním Kivu a jejich činnost přinutila opustit domovy až 800.000 lidí. V lednu byla podepsána mírová dohoda, která je od srpna znovu porušována.

Tutsiové byli obětí rwandské genocidy v roce 1994, při níž zahynul skoro milion lidí.