putin-scheffer192.jpgSummit Severoatlantické aliance v pátek vyvrcholil jedním z nejočekávanějších okamžiků celé vrcholné schůzky - vystoupením ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putin, který v květnu opouští svůj úřad, zvolil ve svém zhruba dvacetiminutovém proslovu smířlivý tón, informovaly světové agentury. Přestože mezi Moskvou a NATO momentálně panují rozpory ohledně Kosova či americké protiraketové obrany, na schůzce nedošlo k žádným konfrontacím.

Putin podle agentury Reuters ocenil, že ruské obavy z instalace amerického systému protiraketové obrany ve střední Evropě berou členské země NATO vážně. "Na dnešním dialogu je pozitivní, že naše obavy týkající se zajištění vlastní bezpečnosti byly vyslyšeny," řekl Putin novinářům. Nicméně opět zdůraznil ruské výhrady k dalšímu rozšiřování aliance, které by Moskva vnímala jako přímé ohrožení.

NATO ve čtvrtek přes snahy Washingtonu prozatím odmítlo uvolnit cestu k členství v NATO Ukrajině a Gruzii. K tomuto kroku aliance přistoupila kvůli obavám některých členů jako Německo či Francie z možného zhoršení už tak napjatých vztahů s Ruskem. O sporných otázkách, mezi něž patří do značné míry i problematika protiraketové obrany, se Putin navíc jen krátce po skončení bukurešťské schůzky bude bavit se svým americkým protějškem Georgem Bushem.

Aktuální zprávy z Bukurešti čtěte ZDE

Česká delegace na summitu ve čtvrtek oznámila dohodu s USA o umístění amerického radaru na českém území. Stalo se tak po schůzce americké ministryně zahraničních věcí Condoleezzy Riceové s českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Více čtěte ZDE.

Agentury AP a Reuters už ve čtvrtek dopoledne informovaly o tom, že NATO americké plány na vybudování systému protiraketové základny ve střední Evropě plně podpoří. "NATO uznalo, že radar je podstatným příspěvkem k ochraně spojenců," dodal premiér Mirek Topolánek. Radar podle českých představitelů nebude fungovat dříve než v roce 2012.

Dokumenty

Přečtěte si projev premiéra Mirka Topolánka na summitu - ZDE

Společné prohlášení ČR a USA ke smlouvě o radaru

Členské země se ve středu během slavnostní zahajovací večeře summitu dohodly na přizvání Chorvatska a Albánie do aliance. Do programu Akčního plánu členství (MAP) zatím naopak nebudou zařazeny Ukrajina, Gruzie a Makedonie. Vedle rozšíření aliance a protiraketové obrany byla dalším klíčovým tématem summitu operace v Afghánistánu.

Fotogalerie

Podívejte se na jednání v "bukurešťské pevnosti"

radar-mapa-530.jpg

Speciální přílohu k americkému radaru v Česku čtěte ZDE

Aktuálně z Bukurešti

13:30 NATO svým tápáním v otázce dalšího rozšiřování na summitu v Bukurešti ukázalo svou rozpolcenost a vnitřní pochybnosti o svém smyslu, napsaly dnes velké německé deníky Süddeutsche Zeitung a Frankfurter Allgemeine Zeitung v souvislosti s odmítnutím pozvánek do aliance Ukrajině, Gruzii a Makedonii.

---

12:51 Jednání představitelů NATO a Vladimira Putina se neslo ve velmi smířlivém tónu, řekl šéf aliance Jaap de Hoop Scheffer.

---

12:40 Prezident Václav Klaus řekl novinářům, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin ve svém proslovu překvapivě nehovořil o chystaném americkém radaru nebo o protiraketových systémech.

---

10:49 Šéf slovenské diplomacie Ján Kubiš dnes v Bukurešti prohlásil, že Rusko dál opakuje hrozby, že v případě umístění protiraketové základny v Česku a Polsku namíří na tato zařízené své rakety. "Ruská strana toto stále opakuje," řekl Kubiš s poukazem na bukurešťská vyjádření ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova.

---

10:01 Bývalý ruský ministr zahraničí a předseda vlády Jevgenij Primakov napsal v dnešním článku pro deník Kommersant, že summit NATO je prohrou zemí, které se "střemhlav řítily" do aliance, tedy Ukrajiny a Gruzie. Naopak ukrajinský prezident Viktor Juščenko je s výsledky summitu spokojen. "Ukrajina bude v NATO. To je historická událost pro naši zemi a její občany," řekl Juščenko před dnešním setkáním s šéfem aliance Jaapem de Hoop Schefferem.

---

ČTVRTEK 3.4.

---

17:52 Zástupci Severoatlantické aliance se dnes na summitu v Bukurešti shodli, že NATO posílí svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu. Zároveň se poprvé dohodli na strategii odchodu aliančních jednotek z Afghánistánu, která bude vycházet z budování místních bezpečnostních jednotek.

---

15:06 "Summit NATO je podle nás pozitivním okamžikem," řekl na čtvrteční tiskové konferenci prezident Václav Klaus. "Včerejší pracovní večeře trvala tři hodiny, dnešní dopoledne se oproti původnímu plánu protáhlo o dobré tři hodiny."

---

14: 47 Ukrajinský prezident Viktor Juščenko konstatoval, že Rusko se nakonec s rozšířením aliance smíří. "To, co se dnes děje, to je test samotné aliance," řekl agentuře UNIAN.

---

14:36 Makedonie pozvánku k plnému začlenění do NATO nedostane, potvrdili zástupci aliance. Podle očekávání se tak stalo po zásahu ze strany Řecka. Makedonská delegace hodlá na protest proti tomuto rozhodnutí summit předčasně opustit.

---

14:31 Ukrajina a Gruzie sice zatím do NATO nemíří, ale šéf aliance Jaap de Hoop Scheffer podle agentury Reuters ve čtvrtek prohlásil, že je jen otázkou času, kdy se obě země k alianci připojí. "Nyní začne fáze intenzivních kontaktů s Ukrajinou a Gruzií na vysoké politické úrovni, aby byly zodpovězeny zbývající otázky nutné pro jejich přijetí do programu Akčního plánu členství (MAP)," uvedl De Hoop Scheffer. Toto prohlášení rozladilo ruskou delegaci. "Členství Gruzie a Ukrajiny v alianci by bylo obrovskou strategickou chybou s nedozírnými důsledky pro celoevropskou společnost," reagoval pro agenturu Interfax náměstek ministra zahraničních věcí Alexandr Gruško.

---

14:15 Podívejte se na fotogalerii ze středy a čtvrtka - zde.

---

13:21 Dokument: přečtěte si projev premiéra Mirka Topolánka na summitu NATO - zde.

--

12:50 Karel Schwarzenberg oznámil dohodu s americkou stranou o radaru. "S Condoleezzou Riceovou jsme si pogratulovali," glosoval ministr zahraničních věcí čtvrteční schůzku s americkou kolegyní. Z vyjádření české strany na tiskové konferenci vyplývá, že k podpisu dohody by mohlo dojít v květnu v Praze.

---

12:48 Premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci: "NATO uznalo, že radar je podstatným příspěvkem k ochraně spojenců."

---

12:20 Schyluje se k tiskové konferenci české delegace, hlásí zpravodajka HN. Očekává se, že na ní bude oznámen závěr jednání o radaru a podpis česko-amerického memoranda. Početná skupina novinářů se tísní před malou místností na konci chodby.

---

11:59 V závěrech nynějšího summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti bude podle amerického diplomata figurovat mimo jiné uznání, že plánovaný radar v ČR a základna Polsku, kde by mělo být umístěno silo s desítkou antiraket, představuje příspěvek k ochraně spojenců. Aliance také společně vyzve Rusko, aby se vzdalo svých námitek vůči obrannému protiraketovému systému.

---

11:40 Agentury AP a Reuters informovaly, že NATO plně podpoří americké plány na vybudování systému protiraketové základny ve střední Evropě, jejichž součástí je i radar v ČR.

---

11:05 Gruzínský prezident Michail Saakašvili v dnešním rozhovoru pro list Handelsblatt vyjádřil obavy z posílení tvrdého křídla v Kremlu, pokud Gruzie a Ukrajina nebudou pozvány do NATO. "V takovém případě necháme Moskvě volné pole pro její snahy o vydírání," prohlásil Saakašvili.

---

10:59 Francouzský prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že o návratu Francie do vojenské složky NATO se rozhodně do konce letošního roku. Zároveň potvrdil, že Francie posílí své jednotky v Afghánistánu o dalších několik stovek vojáků.

---

10:27 Rumunská policie ve středu zatkla celkem 54 demonstrantů včetně dvou Čechů, po několika hodinách ale všechny zadržené propustila.

---

10:24 Podle informací světových agentur se dnešní jednání soustředí hlavně na roli a další postup aliance v Afghánistánu, členské státy se zřejmě budou snažit vyřešit i problém budoucího členství Makedonie.

---

10:22 Při ranním zahájení druhého dne zasedání se šéf aliance Jaap de Hoop Scheffer pokusil uklidnit Ukrajinu a Gruzii, kterým po středečním zahájení summitu zůstává cesta k členství v NATO zavřená. "Rodina NATO se bude dál rozšiřovat, dveře do aliance jsou stále otevřeny všem demokratickým státům Evropy," uvedl de Hoop Scheffer, který zároveň přivítal budoucí členy NATO Chorvatsko a Albánii.

---

10:10 Ruská agentura Interfax dnes s odvoláním na zdroj z Kremlu uvedla, že napětí mezi Ruskem a Spojenými státy kvůli plánům USA na vznik prvků protiraketové obrany v Polsku a České republice se poněkud snížilo. Moskva údajně přestala uvažovat o konkrétních vojenských krocích, které by byly odpovědí na vznik radaru v ČR a sila s antiraketami v Polsku.

---

10:01 Aktuální reportáž HN z Bukurešti si můžete přečíst ZDE.

---

STŘEDA 2.4.

---

22:45 Členské země NATO se shodly na přizvání Chorvatska a Albánie do aliance. Prohlásil to španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos. Pozvánka pro Makedonii se podle něj zatím odkládá.

--- 
21:00 Václav Klaus v projevu při večeři na summitu vyjádřil naději, že aliance vezme za svůj radar jako součást amerického protiraketového systému.

---

20:45 NATO posílí pozice v Afghánistánu, oznámil mluvčí aliance James Appathurai. Summit vyšel vstříc požadavku Kanady a NATO vyšle do oblasti dalších 1000 mužů. Zasloužila se o to podle něj Francie, která tam pošle své vojáky.

---
18:56 Centrum rumunské metropole je zcela uzavřené pro automobily, do zóny mohou jen s policejní eskortou, hlásí zpravodajka HN. Všude hlídkují policisté a bezpečnostní složky, které dokonce navigují i chodce na chodnících. Jinak se Bukurešť prezentuje zahraničním hostům jako moderní evropské město, které například zvýhodňuje v centru cyklisty - ti mají ve městě zvláštní semafory.

---

17:13 Bukurešť vítá státníky, večeře zahajující summit začne v 19 hodin. Po večeři budou následovat neoficiální rozhovory. Pro českou delegaci začne hlavní program ve čtvrtek, uvedl v České televizi velvyslanec ČR při NATO Štefan Füle.

---

14:10 George Bush na brífinku s rumunským prezidentem T. Basescem vyzdvihl vedoucí úlohu Rumunska v černomořské oblasti a poděkoval za přítomnost Rumunů v Afghánistánu a podporu amerických snah v Iráku. "Před dvaceti lety byly naše země rozděleny studenou válkou a rumunští občané žili v diktatuře. Dnes jsme silnými spojenci a ceníme si vzájemné pomoci," dodal.

---

13:45 Martin Povejšil z MZV řekl před odletem novinářům: "To, že smlouva o radaru je hotová, je fakt. Zítra po setkání Karla Schwarzenberga a americké ministryně zahraničních věcí Condoleezzy Riceové by měla být ohlášena dohoda."

---

11:58 Americký prezident George Bush vyzval Severoatlantickou alianci, aby zahájila přípravy na přijetí Ukrajiny a Gruzie. V projevu na konferenci Marshallovy nadace před zahájením summitu NATO v Bukurešti zároveň vyzval členské státy k posílení jednotek v Afghánistánu a opět obhajoval plán USA na vybudování protiraketového deštníku v České republice a v Polsku. Bush uvedl, že Ukrajina i Gruzie jsou připraveny na vstup do Severoatlantické aliance. Proto podle něj musejí vedoucí politici NATO během summitu dát oběma státům jasně najevo, že dveře do organizace jsou jim otevřeny. A to i přesto, že proti přijetí obou zemí má ostré námitky Rusko a nesouhlasí s ním ani Francie a Německo. "Musíme dát jasně najevo, že NATO vítá úsilí Ukrajiny a Gruzie o vstup do aliance a nabízí jim cestu k dosažení tohoto cíle," řekl prezident.

---

10:00 Henry Obering, šéf americké protiraketové agentury MDA prohlásil v branném výboru amerického Senátu: "Spojené státy budou mít zájem na instalaci radaru v České republice i v případě, že by se nepodařilo dosáhnout dohody s Polskem o umístění další důležité části evropského systému protiraketové obrany na jeho území... Radar sám o sobě představuje obrovskou kapacitu a informace, které shromáždí, mohou využít Spojené státy i NATO i mimo plánovaný evropský systém."

 

 

SUMMIT NATO

 

NOVÉ NATO čeká, jak se rozloučí Bush s Putinem

Češi přesvědčují NATO o radaru

Paříž se chystá na úplný návrat do aliance

Dohoda o spolupráci USA a Ruska bude průlomová, řekl Bush

Klíčové otázky NATO před Bukureští

NATO se podívá pod pokličku Ceaušeskova budovatelského megasnu

 

RADAR V ČESKU

 

NOVÉ Celé NATO: Ano radaru

NOVÉ Dohodu o radaru potvrdil polibek ruky

NOVÉ John Rood: Náš radar může fungovat i bez Poláků

Malý krok pro svět, velký pro Česko

Češi základny nemilují

USA stejně chtějí zaútočit na Sibiř

Hlavní radaroví hráči a o co jim jde

Jak to funguje?

Jak by to vypadalo?

Radar: pojistka do nebezpečného světa

Řekli o radaru

10 otázek kolem radaru

 

radar-budova-nakres.jpg

 

USA

 

Bushe přivítaly na Ukrajině demonstrace i otcův omyl

Bush chce Ukrajinu v NATO. Moskvě navzdory

Riceová v Moskvě uklidňovala Rusy

 

RUSKO

 

Putin na summitu: možná překvapení, možná studená sprcha

Jak Rusko doputovalo od hrozeb k toleranci

Nový ruský vládce nechce NATO na hranicích

 

 

DOKUMENT: Projev Mirka Topolánka na summitu NATO

 

Země jako Česká republika, si velmi dobře pamatují pozvánku a přijetí do NATO. Byl to pro nás velmi významný moment transformace a cítíme proto nutně odpovědnost za další rozšiřování Aliance.

Pokud země NATO představují fakticky země bezpečí, svobody, demokracie a prosperity, je naopak v bytostném zájmu Ruska, aby se NATO rozšiřovalo a k ruským hranicím se tak blížil tento prostor bezpečí, svobody, demokracie a prosperity. Jsme tedy samozřejmě pro pozvání Gruzie do Akčního plánu členství (MAP) a jsme pro rozšíření NATO o všechny tři země Západního Balkánu. Česká republika změnila v posledním období svůj název čtyřikrát, snad to bude možné i v případě Makedonie.

NATO je už téměř šest desetiletí nejúspěšnější obrannou aliancí planety. Je jí díky důrazu na prevenci, na efektivní anticipaci potenciálních hrozeb. Severoatlantická aliance vždy uměla hrozby správně pojmenovat, analyzovat a následně jim i čelit.

Jednou z potenciálních hrozeb, či přesněji aktuálních hrozeb dneška je útok jednotlivými balistickými raketami. Byl to pražský summit v roce 2002, který toto riziko POJMENOVAL a zahájil práci na Studii proveditelnosti pro oblast protiraketové obrany.

Studie, čili ANALÝZA možností obrany byla s kladným výsledkem dokončena před summitem v roce 2006 v Rize. Ten opětně uznal existenci hrozby a doporučil orgánům v NATO, aby dále rozvíjely myšlenku protiraketové obrany.

Nyní stojíme před otázkou, jak hrozbě raketového útoku ČELIT. NATO disponuje systémem protiraketové obrany bojiště. Nemá však efektivní obranu proti střelám středního a dlouhého doletu. Řešení nabízí americký třetí (či evropský) pilíř MD.

Jak jistě víte, usilujeme o instalaci tohoto protiraketového štítu ve střední Evropě. Známe hrozbu, analyzovali jsme ji a nabízejí se nám prostředky, jak jí čelit. Zbývá definitivně dořešit otázku, zda NATO vezme třetí pilíř za svůj. Zda Aliance skutečně využije výhod propojení existujícího systému ochrany bojiště s americkou antibalistickou ochranou a potvrdí princip nedělitelnosti obrany.

Relevantní orgány NATO jako např. Konference národních ředitelů pro zbrojení, či Řídící pracovní skupina tuto synergenci potvrdily. Propojený systém jako celek může představovat efektivní protiraketovou obranu pro všechny spojence bez výjimky.

Každé jiné hypotetické řešení by bylo dražší a časově příliš vzdálené. Proto doporučujeme Spojencům, aby na tomto Summitu dali třetímu pilíři zelenou.

Když jsem tu mluvil o konkrétní hrozbě a jí odpovídajícím prostředkům obrany, musím tu také říci, kde hrozba není a před kým tedy třetí pilíř nechrání.

Hrozbou není Rusko. Radar v Česku a deset interceptorů v Polsku také v žádném případě nemohou představovat obranu proti ruskému raketovému potenciálu. Zvolené prostředky prostě odpovídají definici hrozby. Tedy útoku jednotlivými raketami a nepředstavují žádné omezení ruských strategických schopností.

Rusko to samozřejmě dobře ví a věříme, že probíhající konzultace s USA, na které nakonec přistoupilo, přinesou konkrétní výsledky. Že Rusko nakonec bude v otázce protiraketové obrany spojencem, ne soupeřem. Česká vláda od počátku ruskou stranu informovala o stavu vyjednávání a nikdy jsme nic netajili.

Rusko je samozřejmě pro Alianci důležitým a respektovaným spojencem například v boji proti terorismu. Ani tyto ohledy však nemohou zpochybnit naši schopnost správně pojmenovávat, analyzovat a čelit hrozbám.

Doba se mění a mění se i hrozby. Co se změnit nesmí, je naše společná vůle k obraně. Bez ní by NATO ztratilo smysl. Aliance tuto vůli má a prokazuje to bojem proti terorismu, či účastí v zahraničních misích. Věřím, že ji ukáže i ve věci protiraketové obrany a děkuji tímto za dosažený konsensus.

(Zdroj: Úřad vlády ČR)

DOKUMENT: Společné prohlášení ČR a USA ke smlouvě o radaru

Spojené státy a Česká republika s potěšením oznamují, že dokončily jednání o smlouvě o protiraketové obraně. Plánujeme podepsat tuto smlouvu v blízké budoucnosti.

Tato smlouva je důležitým krokem v našem úsilí ochránit naše státy a naše spojence v NATO před rostoucí hrozbou, kterou představuje šíření balistických raket a zbraní masového ničení.

Tato právně závazná smlouva vyžaduje, aby v České republice byl umístěn radar USA, který by sledoval balistické rakety. Radar bude propojen s dalšími zařízeními protiraketové obrany USA v Evropě a ve Spojených státech.

Při prohlubování našich bilaterálních strategických vztahů pevně věříme, že naše spolupráce na tomto poli bude představovat významný příspěvek ke kolektivní schopnosti NATO čelit stávajícím a budoucím hrozbám v 21. století a bude integrální součástí jakéhokoli budoucího uspořádání protiraketové obrany NATO.

(zdroj: ČTK)