barma-zasedani-asean__192x128_.jpgBarmská vojenská junta ustupuje ze svých pozic a po týdnech odmítání umožní většímu počtu zahraničních humanitárních pracovníků vstup do země. Od úterý zavládne v zemi třídenní státní smutek.

"Barma přijme mezinárodní pomoc," potvrdil agentuře Reuters v pondělí singapurský ministr zahraničí George Yeo po jednání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Podle agentury AFP by mělo deset zemí jihovýchodní Asie mít možnost koordinovat  záchranné operace lékařských týmů, generální tajemník ASEAN Surin Pitsuwan se navíc přijede osobně přesvědčit, jaké podmínky vládnou v oblastech zpustošených cyklonem Nargis před více než dvěma týdny.

V pondělí absolvoval krátkou návštěvu delty řeky Iravady náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes, během týdne jej má následovat generální tajemník Pan Ki-mun. S ním dosud šéf junty Than Šwei odmítal komunikovat.

Ke zhruba stovce čínských, indických a nepálských lékařů se tak brzy připojí další včetně pracovníků humanitárních organizací. Bezproblémový přístup do postižených oblastí ale bude platit jen pro pracovníky ze zemí ASEAN, o ostatních bude vláda rozhodovat případ od případu. Asijské země budou mít údajně možnost koordinovat rozdělování pomoci.

Čtěte více

Cílem singapurské schůzky desítky zemí bylo přimět barmský režim ke spolupráci a přijetí širší mezinárodní pomoci obětem cyklonu. Evropská unie už dříve dala najevo, že pokud generálové budou nadále bránit pomoci zvenčí, mohli by se dopustit zločinů proti lidskosti. Řádění Nargisu nepřežilo nejméně 78 000 Barmánců, dalších 58 000 je pohřešováno.

"Sešli jsme se v naději, že můžeme něco pro Barmu udělat. Toto jednání je pro ASEAN dobrou příležitostí, jak ukázat solidaritu," dodal Pattama.

V zoufalých podmínkách se nachází asi 2,5 milionu postižených Barmánců - chybí jim nejen jídlo a pitná voda, ale i přístřešky na ochranu před neutuchajícími monzunovými lijáky, léky a hygienická zařízení.

Škody po cyklonu jsou oficiálně odhadovány na deset miliard dolarů.

Mezinárodní Červený kříž, který dosud dovezl do Barmy asi 302 tun pomoci a jako jedna z mála organizací v postižených oblastech operuje, v pondělí oznámil posílení svých letů. Podle německého magazínu Spiegel vyšle do konce týdne pět dalších letadel se 40 tunami materiálu.

Rozhoduje rychlost

O narůstající ochotě Barmy spolupracovat s mezinárodním společenstvím svědčí také pozvánka pro zástupce 29 zemí na prohlídku zasažených oblastí. Pozvání potvrdilo například Japonsko, vedle Indie a Číny, s nimiž má Barma užší kontakty, jsou údajně zvány také některé evropské země nebo Spojené státy, které Barmu za její dosavadní přístup kritizovaly.

Zástupci humanitárních organizací v minulých dnech vyjadřovali narůstající frustraci z toho, že připravená pomoc se dosud dostala jen ke třetině lidí, kteři ji zoufale potřebují. Organizace Save the Children navíc tvrdí, že v krátké době mohou zemřít tisíce dětí, pokud se k nim nedostanou potraviny.

Podle agentury Reuters proto sílí hlasy, že je v této fázi třeba dát přednost pragmatické pomoci obětem cyklonu před politickým tlakem na vojenskou juntu.

Jak uvedl Světový potravinový program (WFP), dodávky rýže a fazolí dorazily jen k 212 tisícům ze 750 tisíc lidí, kteří se prý po bouři Nargis ocitli zcela bez prostředků.

"To nestačí. Je mnoho lidí, kteří nedostali vůbec žádnou pomoc," řekl mluvčí organizace Marcus Prior s tím, že humanitární pracovníci zajišťující dodávky pracují 24 hodin denně.

Mezinárodní organizace Save the Children varovala, že tisíce dětí zemřou do dvou až tří týdnů hladem, pokud se k nim nedostane rychle potravinová pomoc.

"Mnoho dětí v postižených oblastech nyní trpí akutní podvýživou, což je nejvážnější forma hladu," řekla šéfka operačního týmu organizace Jasmine Whitbreadová. "Když se lidé dostanou do tohoto stadia, hrozí jim během několika dní smrt."

Potíže v komunikaci

U břehů Barmy kotví lodě z Francie a Spojených států s nákladem pomoci, ale nedostaly od barmské vlády povolení, aby mohly vrtulníky dopravit pomoc do postižené oblasti. Jiná americká a britská pomoc se ale do Barmy dostala letecky.

Junta je méně podezřívavá ke státům jižní a jihovýchodní Asie. Podle BBC dostal třeba povolení k ošetřování Barmánců v zemi tým 50 indických lékařů.

Junta zakazuje i dovoz komunikačních prostředků do země a komplikuje už tak obtížné kontakty mezi pracovníky humanitárních organizací. Veškeré komunikační zařízení se musí kupovat přes barmské ministerstvo pošt a komunikací. Každá agentura má právo maximálně na deset telefonů v ceně 1500 dolarů za kus.

Vláda v sobotu poprvé umožnila zahraničním diplomatům z Rangúnu podívat se do nejhůře postižených oblastí. Dostat se mohli ale jen na vybraná místa a komunikovat s místními obyvateli nesměli vůbec.