bush-tusk350.jpg

V zemi má být umístěno deset amerických protiraketových střel, výměnou Poláci získají baterii raketového systému vzdušné obrany Patriot.

Polsko-americké ujednání, jehož předběžnou podobu parafovali náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Kremer a americký šéfvyjednávač John Rood, má podle ruské agentury ITAR-TASS tři části: politickou deklaraci, mezivládní dohodu a technickou přílohu. Tusk oznámil, že před konečným podpisem bude dokument předložen k posouzení parlamentním frakcím v polském Sejmu. Podepsaná dohoda navíc podléhá souhlasu polského parlamentu.

Americko-polskou dohodu uvítal náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. "Vítáme to, že se Polsko a Spojené státy přiblížily k dohodě," řekl.

Američtí vyjednávači vedení Johnem Roodem prý souhlasí s polskými požadavky větší vojenské spolupráce. "Dokument bude obsahovat prohlášení o spolupráci americké armády v případě, že na Polsko zaútočí třetí země," uvedl diplomatický zdroj agentury Reuters.

Obě země dospěly k dohodě po více než roce tvrdého vyjednávání. Polsko požadovalo trvalé rozmístění nejméně jedné baterie raket Patriot k ochraně svého vzdušného prostoru. Washington je ale chtěl jen dočasně zapůjčit.

Dále čtěte

Součástí amerického protiraketového štítu ve střední Evropě má být i radar umístěný v České republice. S umístěním amerických střel v Polsku a radaru v České republice zásadně nesouhlasí Rusko. Podle agentury Interfax prohlásil 6. srpna ruský velvyslanec v Bělorusku Alexandr Surikov, že by v této zemi mohly být rozmístěny v reakci na záměry Washingtonu ruské rakety Iskander či strategické bombardéry. Objevily se informace, že by se ruské bombardéry mohly vrátit na Kubu. Ruské ministerstvo obrany je ale ihned popřelo.