podium-denver-sjezd__192x128_.jpgZ monstrózně vyzdobeného pódia, které podle některých vypadá jako sen šíleného prodavače plazmových obrazovek, znějí projevy o světlé budoucnosti amerických demokratů.

Hala Pepsi Centra v Denveru, kde ve středu večer delegáti oficiálně potvrdí kandidaturu senátora Baracka Obamy na prezidenta, je mediálním epicentrem nominačního sjezdu demokratů. Tady ve vstupní hale politici předstupují před mikrofony novinářů, točí klipy pro YouTube, smějí se na požádání fotografů.

Od našeho zpravodaje

Uvnitř na ploše rozdělené podle delegací za jednotlivé státy se ke stovkám reflektorů u stropu vznášejí salvy potlesku, když je oznámen další z řady mluvčích. V hale, kde se normálně hraje NHL a NBA, připomíná dikce konferenciéra vyvolávání jmen sportovních hvězd. "Přivítejte, prosím," - dramatická pauza - a jméno hosta vystoupá do horních tónů.

Život je jinde

Ovšem také na nominačním sjezdu do značné míry platí, že "život je jinde". Důležité a zajímavé věci, které mají vliv na politická rozhodnutí strany, se dějí mimo ostře sledované pódium.

O obědech a mimořádných večírcích se zástupci velkých firem a prominentními sponzory si zahraniční novinář může jen přečíst v tisku, a je znát, že ani američtí žurnalisté nemají v této věci informace z první ruky.

(článek pokračuje pod fotogalerií)

Veřejně přístupné jsou ovšem takzvané caucusy, na nichž delegáti a funkcionáři projednávají příští agendu strany pro různé voličské skupiny.

Pro indiány jsou tématem kasina

"Přijel jsem prosazovat mnohem větší důraz na lepší přístup ke vzdělání pro naše lidi," říká Patrick Goggles, který do Denveru dorazil z Wyomingu a na dveřích konferenčního sálu, kde se účastnil jednání, je napsáno "Caucus prvních Američanů".

Místo kravaty má Patrick Goggles náhrdelník z korálků, na záda mu splývá černý cop, "jeho lidé" mu říkají "Bílý medvěd" a on je jediným zástupcem kmene Rapahů ve státním parlamentu Wyomingu.

Přečtěte si také

Američtí indiáni tradičně většinově volí demokraty, protože ti podle Gogglese, mají vetší pochopení "pro sociální a ekonomickou situaci našich lidí". Což znamená například větší státní podporu pro vzdělávací a zaměstnanecké programy.

Nebo také to, že demokraté nebudou indiánům bránit v provozování kasin, která jsou dnes, vedle turistického ruchu, hlavním zdrojem jejich příjmů.

"My jsme se museli soudit se státem Wyoming. Republikáni, kteří jsou u nás ve většině a mají tvrdé názory, byli proti kasinům," říká Goggles a upozorňuje, že z Wyomingu je viceprezident Dick Cheney. Od vítězství Obamy si Bílý medvěd slibuje volný prostor pro indiánská kasina.

obama-obraz-lide-ilustrace__192x128_.jpgDali by přednost Hillary

"Caucus mladých", má věkové omezení třicet šest let a zevnitř sálu emanuje takový optimismus a zdravý duch, že unavený zahraniční novinář raději přejde ke dveřím s označením "Caucus seniorů".

"Ne, tady žádný věkový limit není. Členem caucusu může být každý, koho zajímají otázky seniorů. Třeba i vy," informuje tisková zástupkyně.

Přečtěte si také

Když pak členka caucusu Diana Carpenterová vyjmenovává cíle této skupiny, zní to jako starosti starších lidí v mnoha dalších zemích světa.

"Lepší sociální zabezpečení, lepší systém zdravotního pojištění," říká paní Diana. V obou případech by prý dala přednost programu Hillary Clintonové před plány Obamy.

"Chci v Bílém domě demokrata," uvědomuje si ovšem, že i když Obama není její první volbou, s republikánem Johnem McCainem by její caucus musel své představy o reformě zdravotnictví nejméně na další čtyři roky odložit.

Nově na iHNed.cz