Ukrajinský prezident Viktor Juščenko a americký viceprezident Dick CheneySpojené státy podporují demokracii na Ukrajině. S takovým vzkazem přijel americký viceprezident Dick Cheney do Kyjeva na návštěvu premiérky Julie Tymošenkové a prezidenta Viktora Juščenka. Jak upozorňuje agentura AP, Cheneyho cesta do této země ale přinesla úspěch jen z poloviny.

Viceprezident jednal s oběma politiky zejména o bezpečnosti v regionu po nedávné rusko-gruzínské válce. Jasnou podporu americkému postoji ale vyslovil pouze Juščenko, zatímco Tymošenková se v oblasti kritiky Ruska nevyjádřila. "Naše vztahy hodnotíme velmi vysoko," řekl Juščenko po schůzce s Cheneym.

"Ve většině témat, včetně Gruzie, se s USA shodujeme," dodal. Vyjádřil také očekávání, že konflikt kolem Osetie a Abcházie bude vyřešen mírovou cestou.

Čtěte o posledním vývoji rusko-gruzínského konfliktu

Neúspěch v Ázerbajdžánu

Cheney zase ocenil "viditelný pokrok," který Ukrajina za posledních 20 let učinila. Ještě před jednáním s Juščenkem se americká "dvojka" sešla s premiérkou Tymošenkovou, k obsahu rozhovoru se ale ani jeden z nich zatím nevyjádřil. 

Předsedkyně vlády je známá svými proruskými postoji, kvůli sporům s prezidentem je v současnosti ukrajinská vláda v rozkolu. Juščenko je naopak zastáncem integrace země do západních struktur, zejména do NATO.

Kyjev je třetí a poslední zastávkou na Cheneyho cestě po státech bývalého SSSR. Podle dostupných informací nejsou výsledky návštěv nijak přesvědčivé. Zatímco gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim byl přivítán americký slib pomoci v hodnotě miliardy dolarů, neúspěch zaznamenal viceprezident zejména v Ázerbajdžánu, kde se setkal s odmítavými postoji současného prezidenta Ilhama Alieva.

Čtěte více o ukrajinské vládní krizi

Postsovětské "NATO" stojí za Ruskem

Rusko-gruzínský konflikt měl v pátek diplomatickou dohru na dvou vrcholných setkáních. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner svolal do Avignonu schůzku svých evropských kolegů. Ve vlaku z Paříže na jih Francie se zabývali zejména možnostmi jednotlivých zemí vyslat do Gruzie mírové jednotky.

Důležitou otázkou je pro Evropskou unii také způsob, jak přimět Rusko ke stažení na předválečné linie. To je součástí šestibodového příměří, které mezi Ruskem a Gruzií vyjednal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Unie se na nedávném mimořádném summitu shodla, že pokud se Rusko nestáhne, přeruší s ním jednání o strategickém partnerství.

Čtěte více o postoji Evropské unie

Zatímco v Evropě převládá kritický postoj k Rusku, Organizace smlouvy pro kolektivní bezpečnost (CSTO) vyjádřila plnou podporu gruzínskému sousedovi. Sedm zemí bývalého Sovětského svazu uznalo ruské snahy o mír v oblasti, odmítlo se však vyjádřit k uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie.

"Podpořili jsme aktivní roli Ruska, která přispívá k míru a spolupráci v regionu," řekl arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandyan. CSTO sdružuje pro bezpečnostní spolupráci Rusko, Arménii, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgystán, Uzbekistán a Tádžikistán.