Mrtví členové hnutí TálibánMezi Pákistánem a Spojenými státy panovaly za vlády prezidenta Parvíze Mušarafa spojenecké vztahy. Tomu je ale zřejmě konec. Pákistánský ministr zahraničí Muhammad Sádiq obvinil USA, že porušují mezinárodní právo.

Afghánský soused, na jehož území americká armáda často podniká útoky proti hnutí Tálibán, se proti překračování hranic ohradil již několikrát. Na kritiku z pohledu mezinárodního práva ale doposud nedošlo.

"Útoky jsou porušováním, mezinárodního práva a všech dohod mezi oběma stranami," řekl Sádiq. "Pákistánská vláda je rozhodnutá udělat cokoli pro zastavení těchto útoků," dodal.

Čtěte více: Krize v Pákistánu

Útoky jsou kontraproduktivní

Do diskuse se vložil i prezident Ásif Alí Zardárí, když upozornil amerického vrchního velitele pro Irák a Afghánistán Davida Petraeuse, že nálety na pákistánské území jsou "kontraproduktivní". Americké velvyslankyni v Islámábádu navíc telefonovali několikrát pákistánští představitelé a proti útokům, při nichž často umírají civilisté, protestovali.

Představitelé NATO a USA se však brání a tvrdí, že příhraniční oblasti se staly bezpečným útočištěm pro radikální ozbrojence z Tálibánu a al-Káidy. Právě tálibánský režim v Afghánistánu svrhla vojenská operace po útocích na New York a Washington v roce 2001.

Čtěte více o situaci v Afghánistánu

Pákistán veškerá nařčení odmítá. Jeho vláda údajně podniká vše co může pro to, aby hrozbu militantů na svém území omezila. Stále větším problémem je Tálibán ale hlavně pro afghánskou vládu. Útoky proti americkým i spojeneckým vojákům dosáhly v roce 2008 nejvyšší intenzity od zahájení invaze.