Vrtulníky, vojákV současné době je v zemi 31 tisíc amerických vojáků. Příští americký prezident Barack Obama opakovaně prohlásil, že USA by měly posílit vojenskou přítomnost v Afghánistánu. Posily slíbila i dosluhující administrativa prezidenta George Bushe.

Ve svém projevu pro novináře Mike Mullen uvedl, že Spojené státy plánují zvýšit svou vojenskou přítomnost do poloviny příštího roku.

"Shodli jsme se na tomto požadavku, a tak je jasné, že ho naplníme, takže to není otázka 'jestli', ale 'kdy'," uvedl. 

Zmínil také, že většina posil bude vyslána na jih Afghánistánu, aby podpořila britské, kanadské a nizozemské vojáky. "To je místo, kde je boj nejtěžší," uvedl. 

Tři tisíce vojáků již v lednu

Již v lednu se očekává, že dorazí prvních tři tisíce vojáků a zprávy naznačují, že budou umístěny v provinciích Wardak a Logar, které sousedí s Kábulem a které trpěly boji v posledních měsících. Šlo by o členy letecké bojové brigády. Vrtulníky jsou hlavním dopravním prostředkem americké armády v zemi, kde jsou silnice vysoko v horách průjezdné jen s obtížemi.

Čtěte více

 Česká posila narazila u opozice

V Afghánistánu se v posledních dvou letech prudce zhoršila bezpečnostní situace a útoky radikálního hnutí Taliban jsou stále častější. Jen letos bylo při násilnostech zabito na 5000 lidí, včetně asi 1000 civilistů a téměř tří stovek zahraničních vojáků. V Afghánistánu také zahynuli už tři Češi.

I česká vláda chtěla vojenskou účast v Afghánistánu posílit, celkem až na 745 vojáků, návrh však tento týden narazil u opozice. Sněmovna v pátek plán ministerstva obrany na vyslání českých vojáků do misí v zahraničí v příštím roce nepodpořila.

Příslušníky NATO by měli nahradit mírotvorci z muslimských zemí

V médiích se v poslední době objevily spekulace, že budoucí demokratická vláda USA pod Obamovým vedením by se mohla dostat do sporu s evropskými spojenci, kteří nechtějí počet svých vojáků v Afghánistánu výrazně navyšovat.

Íránská televize Press TV informovala, že vůdce Talibanu Mulla Muhammad Umar má údajně alternativní plán, jenž by měl krizovou bezpečnostní situaci v zemi vyřešit. Umar chce americké vojáky a příslušníky NATO v Afghánistánu nahradit mírotvorci z muslimských zemí. Jejich mise by prý měla přispět k vytvoření vlády národní shody v Afghánistánu. Umar zároveň varoval, že posílení americké přítomnosti v zemi tamější bezpečnostní situaci ještě zhorší.