Bývalý americký prezident Jimmy Carter v sobotu odsoudil politiku svého nynějšího nástupce George Bushe jako "nejhorší v dějinách" mezinárodních vztahů.

 

Jimmy Carter"Nejvíc mě zneklidnilo zjevné převrácení amerických základních hodnot, jak je vyjadřovaly předcházející vlády, a to včetně Bushova otce a rovněž Ronalda Reagana i Richarda Nixona a dalších," řekl Carter.

 

Ve dvou rozhovorech, pro BBC a pro list Arkansas Democrat-Gazette, neušetřil kritiky ani odcházejícího britského premiéra Tonyho Blaira za jeho loajální vztah k Bushovi.

 

Pro BBC Carter tvrdě zkritizoval Blaira kvůli jeho těsnému napojení na Bushe, zejména pokud jde o válku v Iráku. "Bylo to něco hanebného. Loajální, slepý, zjevně podřízený," prohlásil Carter, když měl charakterizovat Blairův vztah s Bushem.

 

Carter, který stál v čele Spojených států v letech 1977 až 1981 a který byl za svou následující charitativní práci oceněn v roce 2002 Nobelovou cenou za mír, se nikdy neskrýval s rozhodným odmítavým postojem vůči americké invazi proti Iráku, která začala v roce 2003.

 

Bush je oblíbeným terčem kritiky

 

Americký prezident Bush čelí kritice i kvůli rozsáhlé pátrací akci, kterou v loňském roce rozvinula americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Jejím cílem bylo dopadnout Usámu Bin Ládina stojícího v čele islámské teroristické sítě Al-Káida. Podle dnešního konstatování listu Los Angeles Times ale celá akce významnější výsledek nezaznamenala.

 

S odvoláním na nejmenované představitele CIA deník nicméně připouští, že pátrání alespoň pomohlo odhalit pohyb mnoha příslušníků Al-Káidy a také převody peněz z Iráku směrem ke kmenovým územím v Pákistánu.

 

Al-Káida získala značné finanční částky od povstalců v Iráku, a to díky jejich kriminálním aktivitám, jako jsou například únosy lidí.

 

"Irák je pro Al-Káidu významným zdrojem peněz," potvrdil listu zdroj z CIA.

Americké zpravodajské služby vyslaly do Pákistánu a do Afghánistánu asi 50 agentů s úkolem lokalizovat "cíle velké hodnoty" - tedy Bin Ládina a jeho zástupce v Al-Káidě Ajmána Zavahrího, dodává deník. To se ale nepodařilo.