Alžírští islamisté by podle nich mohli k sobě připojit další skupiny z Maroka, Libye a Tuniska, a s podporou Al-Káidy se stát ještě nebezpečnější. Útoky severoafrického křídla mohou mířit právě na jih Evropy.

K dvojici výbuchů, z nichž jeden zasáhl alžírské sídlo OSN, se do uzávěrky tohoto vydání nikdo nepřiznal. Podle odborníků je však vyloučené, že by podobné simultánní útoky dokázal zorganizovat někdo jiný než právě "Al-Káida islámského Maghribu", jak se radikálové v lednu pojmenovali.

"Je to nový důkaz, že alžírský bezpečnostní aparát nemá situaci pod kontrolou," řekl o včerejších útocích francouzský analytik Claude Moniquet agentuře Reuters.

Salafisté, financování i vyzbrojovaní Al-Káidou, útočí proti alžírské armádě, vládním úřadům, zařízením na ropu a zemní plyn, i proti zahraničním organizacím.

"V salafistech si Al-Káida vybrala schopného partnera. Tato alžírská radikální skupina je málo známá, ale ve skutečnosti reprezentuje jednu z hlavních teroristických hrozeb od Maroka po Čad. A je aktivní i v Evropě," uvedl letos ve své analýze respektovaný Washingtonský institut pro blízkovýchodní politiku.

Jen v říjnu při útocích Al-Káidy islámského Maghribu zemřelo v Alžíru přes 60 lidí a zemi kvůli nim opouštějí cizí investoři.

Minulý týden radikálové zaútočili bombami například na ruské techniky v alžírském zařízení na zpracování zemního plynu.

Pro Evropskou unii a Spojené státy je nyní Alžírsko stále důležitější, právě jako sílící světový hráč při vývozu zemního plynu a ropy.

Alžířané mají údajně sedmé největší zásoby plynu na světě a místní státní těžařská společnost Sonatrach oznámila, že do tří let chce ztrojnásobit vývoz zkapalněného plynu do USA. Evropský trh nyní dodávky z Alžíru pokrývají z deseti procent.