tusk-radar-192-128.jpgVaršava za souhlas s americkou protiraketovou základnou požaduje od Washingtonu zvláštní vojenskou dohodu, moderní systém protivzdušné obrany, větší vojenskou pomoc i moderní vojenské technologie. Uvedl to polský ministr obrany Bogdan Klich v dnešním rozhovoru pro list Dziennik.

Klich má o polských požadavcích jednat příští týden ve Washingtonu se svým americkým protějškem Robertem Gatesem.

"Takovou dohodu mají Američané s některými spojenci, jako je Itálie či Turecko. Uzavření takové dohody s Polskem se nám zdá opodstatněné vzhledem ke službám poskytnutým Američanům v posledních letech," řekl ministr. "Snažíme se od Američanů také získat mobilní obranné systémy jako Patriot 3 či THAAD," dodal.

USA si přejí umístit v Polsku sila s deseti protiraketovými střelami a v Česku vyspělý radar. Tyto prvky protiraketového deštníku by měly chránit USA před případným úderem z Íránu, ale roztrpčují Rusko.

"Polsko - vzdálený bratránek USA"

Klich poukázal na "velkou frustraci", pramenící z toho, nakolik se liší oslavné tirády Američanů o Polsku jako spojenci od reality. Americká pomoc pro polskou armádu, angažovanou v Iráku a Afghánistánu, klesla na mizivých 28 milionů dolarů ročně, zatímco Izrael dostává 2,4 miliardy, Egypt 1,3 miliardy a Pákistán 300 milionů.

"Polsko vypadá jako vzdálený bratránek USA. Máme-li být seriózním spojencem, pak se Američané musejí zapojit do modernizace našich ozbrojených sil," řekl Klich. "Reakce americké strany na naše očekávání bude jistým testem, zda Washington opravdu pokládá Polsko za svého partnera v Evropě," prohlásil. Dodal, že bez posílení polské obranyschopnosti by americkou základnu sotva akceptovala polská veřejnost.

Varšava přitvrdila své podmínky ve vyjednávání s Američany po nástupu nové vlády, která loni na podzim nahradila konzervativní kabinet Jaroslawa Kaczyńského. Premiér Donald Tusk dal najevo, že souhlas s americkým štítem závisí na posílení polské obranyschopnosti.