Klaus rovněž výsledek referenda označil za "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".

Čtěte více

Podle BBC je český prezident tímto svým tvrzením osamoceným hlasem mezi evropskými lídry. Ti jsou většinou pro pokračování ratifikace reformní smlouvy v parlamentech. Klausovy názory však pravděpodobně najdou odezvu u mnoha evropských voličů, kterým nebylo umožněno vyjádřit se v referendu jako Irům, usoudila BBC.

klaus-vaclav-192-128.jpgVýzvy ze strany tisku, opozice a obyvatel, aby se ratifikace v zemi zastavila, nebo alespoň přešla z parlamentu k referendu, sílí od pátečního oznámení zamítnutí smlouvy Iry hlavně v Británii. Britská vláda však zatím trvá na dokončení ratifikačního procesu, a to v parlamentu.

BBC usoudila, že toto již třetí nezdařené referendum o smlouvě EU v posledních třech letech nelze vnímat jinak, než jako vážnou ránu věrohodnosti EU doma i v zahraničí. Irsko tvrdě zasáhlo "unijní soukolí" a vedoucí evropští představitelé mají jen málo dní na to, aby na nadcházejícím summitu přišli s nějakými věrohodnými nápady, jak pokračovat, dodala stanice.

Ve čtvrtečním referendu irští voliči nepodpořili lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie, která ke své platnosti vyžaduje souhlas všech 27 členů společenství a která má přinést změny potřebné pro fungování rozšířené unie. Podle konečných výsledků zveřejněných v Dublinu v pátek, bylo proti smlouvě 862.415 a pro 752.451 voličů, což je poměr 53,4 ku 46,6 procenta.