karel-schwarzenberg-portret192.jpgČtvrteční summit Evropské unie by neměl vyvíjet tlak na země, které ještě nepodpořily Lisabonskou smlouvu. V rozhovoru pro rakouský list Der Standard to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Situace se nejprve musí uklidnit a náš Ústavní soud musí ověřit, zda je reformní smlouva vůbec kompatibilní s českým právem. To bude ještě několik měsíců trvat a pak se uvidí," konstatoval Schwarzenberg s tím, že Lisabonská smlouva není mrtvá.

Rozhodně se ale postavil proti případnému návrhu rezoluce, která by vyzvala k pokračování procesu schvalování smlouvy a jeho urychlení v zemích, které dokument ještě neschválily. Taková rezoluce by podle Standardu mohla být jedním ze závěrů dvoudenního summitu EU.

Čtěte více

"Je velmi důležité, aby všechny evropské instituce odolaly pokušení vyvíjet tlak. To by bylo kontraproduktivní, tlak už je beztak velký. Podobné rezoluce nemají smysl a my je nepodpoříme," dodal Schwarzenberg.

Na otázku, jak podle něj situace kolem eurosmlouvy dopadne, Schwarzenberg odpověděl, že nemá vizionářský talent. "Spoléhám se raději na fakta a z nich vyvozuji závěry. Určitě ale nechci Evropu bez Irska, musíme Irům dopřát čas," míní ministr.

Různé názory

Přijetí Lisabonské smlouvy českými politickými špičkami není podle Schwarzenberga úplně jednoznačné a současné výroky nelze brát jako přímé stanovisko Česka.

Například prezident Václav Klaus minulý týden prohlásil, že irské NE smlouvě znamená "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií". Podle Klause by se měl napsat zbrusu nový dokument.

"Irské ne jasně řeklo, že ta smlouva skončila. Je třeba si znovu sednout ke stolu a psát dokumenty úplně jiného typu, založeného na jiných myšlenkách," prohlásil prezident ve středu a s nadsázkou dodal, že snad bude muset novou evropskou smlouvu napsat on sám.

Podobně rázně se vyjadřuje i premiér Mirek Topolánek. "Irské NE pro nás nemá menší závažnost než předchozí francouzské či nizozemské NE. To znamená, že bez ohledu na to, zda bude ratifikační proces nadále pokračovat či nikoli, Lisabonská smlouva nevstoupí v platnost."

Naopak vládní lidovci a opoziční ČSSD nabádají k tomu, aby Česko v ratifikaci dokumentu pokračovalo. Podle místopředsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky by byl konec dokumentu "naší prohrou". Zároveň Sobotka kritizuje Klause a politiky ODS, že "okamžitě po zveřejnění výsledků irského referenda začali tančit na hrobě Lisabonské smlouvy."