Pamplona__350x210_.jpgOslavy si již dnes vyžádaly první oběť - muže, který zřejmě spadl ze čtyřicetimetrové zdi. Pod ní jej podle úřadů nalezla policie. Jeho totožnost zatím není známa a policisté se snaží zjistit, zda je jedním z mnoha cizinců sjíždějících se na tradiční slavnosti, typické také vysokou spotřebou alkoholu.

"Pamploňanky, Pamploňané, ať žije svatý Fermín," pozdravil z balkonu radnice mluvčí místní politické koalice účastníky slavnosti, když zapaloval doutnák první světlice.

Náměstí Consistoral před radnicí zaplnilo několik tisíc lidí oděných do bílého a ozdobených červenými šátky, jak velí letitá tradice spjatá s oslavami patrona města. Petardy, neboli chupinazo, odstartovaly devítidenní slavnosti plné tanců, koncertů, vína a také býčích zápasů, slavných korid.

Přečtěte si také

Jejich nejznámější součástí jsou běhy s býky úzkými ulicemi středověkého města. Tyto běhy, známé jako encierros, začínají každé ráno v 8 hodin a vedou po trase dlouhé 825 metrů.

Podívejte se

Běžci, obvykle posilněni vínem, se snaží pádit před býky v co nejtěsnější blízkosti, byť se vystavují nebezpečí pádu, zhmoždění a především nabodnutí na býčí rohy.

Od roku 1911, kdy začala radnice vést oficiální záznamy, přišlo při této zábavě nebo kvůli ní o život 14 lidí.

ochr_nci_zv__at__pamlona__350x210_.jpgCelosvětovou pozornost vzbudily oslavy svátku svatého Fermína v roce 1926 díky novele Fiesta amerického spisovatele Ernesta Hemingway. Od té doby je mezi účastníky běhů i mnoho Američanů.

V posledních letech se proti pamplonským encierros množí protesty ochránců zvířat. Asi šedesátka se jich sešla na demonstraci i v sobotu. Jako obvykle byli bez oblečení, zato s banderillami jakoby vetknutými v zádech, stejně jak to dělají toreadoři býkům při zápasech.