cia-logo-192.jpgPodle webové stránky denníku The New York times navštívil náměstek ředitele CIA Stephen Kappes začátkem tohoto měsíce tajně Islámábád, aby tam předložil nové informace svědčící o kontaktech mezi pákistánskou vojenskou zpravodajskou službou (Inter Service Intelligence - ISI) a islamistickými rebely operujícími v Pákistánu na kmenových územích.

 

CIA získala tyto informace od amerického armádního zdroje a podle zpravodajců dokládají styky mezi ISI a povstaleckou sítí vedenou Džaláluddínem Hakkáním, který je podle Američanů těsně napojen na přední exponenty islámské teroristické organizace Al-Káida na pákistánských kmenových územích.

 

Čtěte také o CIA

 

Jde o velmi citlivou záležitost, protože CIA je závislá na ISI, pokud jde o získávání informací o militantních hnutích v Pákistánu. Kappesova návštěva v Islámábádu je teď v USA chápána jako začátek tvrdšího kurzu vůči ISI.

 

Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání, který nyní jedná ve Washingtonu, v úterním rozhovoru pro televizní stanici PBS odmítl, že by někteří agenti ISI "sympatizovali" s rebely. "Tomu se nedá věřit..., my (vláda) bychom to nedovolili," prohlásil.

 

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack ve středu sice přímo informace o ISI nekomentoval, zdůraznil ale, že konfrontaci s teroristy na pákistánsko-afghánských hranicích je nezbytné považovat za "společný (americko-pákistánský) boj a společné ohrožení". Dodal, že vše nasvědčuje tomu, že nová pákistánská vláda to chápe a je k tomuto boji odhodlána.