Rasim Delič, válečný zločinecMezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil v pondělí ke třem letům vězení bývalého velitele bosenskomuslimské armády Rasima Deliče, obžalovaného ze spáchání válečných zločinů proti Chorvatům a Srbům v Bosně.

Soud uznal jeho vinu na krutém zacházení s válečnými zajatci, kvůli nedostatku důkazů ho podle agentury AP zbavil závažnějších obvinění.


Soud s Deličem se začal projednávat už loni v červnu. Delič se po tom, co byl v roce 1995 obviněn, dobrovolně vydal Haagu. Ve své obhajobě uvedl, že není vinen z žádného z uvedených bodů obžaloby, která ho obvinila za zavraždění a surová zacházení se zahraničními muslimskými dobrovolníky- mudžáhidy, kteří v době balkánských válek údajně prováděli hromadné popravy zajatých nepřátel. Mnoho z nich patřilo mezi veterány války v Afghánistánu.

Více k válečným zločinům

Rituální uřezávání hlav

Nejzávažnějším z řady zločinů je zavraždění 23 chorvatských zajatců a 52 příslušníků Vojska Republiky Srbska v táboře Kamenica, ve kterém bylo některým zajatcům uříznuta hlava a jiným bylo nařízeno, aby tyto useknuté hlavy líbali.

Obhájkyně Deliče tvrdí, že žalobci nepředložili ani jeden pořádný důkaz. "Ze všech důkazů, včetně obětí, je možné vyvodit jen jediný závěr: oddíl "El Mudžáhid" nebyl řízen Vojskem Bosny a Hercegoviny. Z dokumentů, které jsou nalezeny v islámském kulturním centru v Miláně je jasné, že mudžáhidové nebyli kontrolováni Vojskem Bosny a Hercegoviny a už vůbec ne generálem Deličem," uvedla obhájkyně a požadovala osvobození.

ICTY odsoudil v pondělí Deliče na tři roky do vězení. Delič je ve vězení už 448 dní, které se mu do trestu započítají.