Dmitrij Medveděv a Dmitrij RogozinMezi Ruskem na jedné straně a Spojenými státy a Českou republikou na straně druhé se znovu rozhořel spor kvůli americké radarové základně. Ruský zástupce při NATO Dmitrij Rogozin znovu upozornil, že pokud v Česku bude radar postaven, bude na to jeho země muset reagovat.

"Česká vláda prodala bezpečnost vlastního lidu za zcela novou hračku - protiraketovou obranu," řekl vyslanec pro agenturu ČTK v den, kdy česká ministryně obrany má podepsat s USA smlouvu o podmínkách pobytu americké armády v ČR (SOFA).

Rogozin tak znovu oživil diskuse o možném namíření ruských raket na Českou republiku. "Bohužel je to stále možnost," odpověděl na otázku, zda Rusko takový krok chystá. České ministerstvo zahraničí na ruské výroky nebude podle své mluvčí Zuzany Opletalové reagovat. "Je to stále stejná virtuální hra a my nevidíme důvod reagovat," řekla ČTK.

Čtěte více o radarové základně v Čechách

"Ze strategického hlediska není žádný rozdíl mezi obrannými a útočnými systémy. Čím silnější je obrana jedné strany, tím slabší je vojenská síla té druhé. Rusko samozřejmě bude muset reagovat na tuto novou nepřátelskou realitu," napsal v e-mailových odpovědích Rogozin.

NATO zvažuje protiruské jednotky

Další možnosti obrany proti Rusku promýšlí členské země NATO. Podle deníku Los Angeles Times mají na programu dnešního jednání v Londýně i vytvoření nové síly rychlého nasazení, která by mohla působit v některých státech, obávajících se ruské invazi. Diskuse navazují na letní konflikt v Gruzii a Jižní Osetii.

Čtěte více o rusko-gruzínském konfliktu

List LA Times se odvolává na nejmenovaného vysokého představitele Spojených států. Právě Washington prosazoval vytvoření podobných sil neúspěšně již v minulosti. Po srpnové invazi v Gruzii je tato možnost znovu aktuální. Podle nejmenovaného zdroje by mělo jít o malou sílu s lehkými zbraněmi a obrannými úkoly.

Jako hlavní důvod pro vznik jednotek uvedl, že "někteří novější členové aliance se dotazovali, zda NATO má skutečně vůli či kapacitu chartu naplňovat." Základem smlouvy je část, podle níž je útok na jednoho člena považován za útok na všechny, kteří napadeném tudíž musejí pomoci. Hlavním tématem setkání v Londýně jsou důsledky letní války pro možnou transformaci sil v Afghánistánu.

Nové blogy na iHNed.cz

Riceová: Rusko ohrožuje své sousedy

Ruskou zahraniční politiku den před podepsáním smlouvy SOFA s Českem ostře kritizovala americká ministryně Condoleezza Riceová. Ministryně vytkla Rusku zneužívání ropy a plynu jako zbraně, vyhrožování jaderným útokem, prodávání zbraní "zlotřilým státům" či perzekuci disentu a novinářů. Vývoj v zemi shrnula jako "stále více autoritářský doma a agresivní v zahraničí."

Riceová kritizovala ruský režim zejména za konflikt s Gruzií. "Ruští vůdci nemohou dosáhnout svého hlavního cíle, čímž je svržení gruzínské vlády. Naším cílem je dát Rusku na srozuměnou, že tyto snahy jej posouvají do slepé ulice mezinárodní izolace," řekla. Potvrdila také, že USA a Evropa se postaví jakékoli snaze ohrožovat ruské sousedy.