Bosna a Hercegovina.jpgBývalý americký vyjednávač při balkánské krizi devadesátých let Richard Holbrooke varoval před rozpadem Bosny a Hercegoviny, jestliže svět nebude situaci v zemi věnovat dostatek pozornosti. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na bosenský deník Dnevni Avaz.

 

Holbrookova slova podpořil také bývalý britský zmocněnec pro Bosnu a Hercegovinu Paddy Ashdown. Podle nich hrozí nová bosenská krize, neboť bosenští Srbové využívají nedostatku pozornosti Spojených států a Evropské unie k destabilizaci země.

 

Čtěte také

 

"Před skoro 13 lety vyjednalo americké vedení konec bosenské války daytonskou mírovou dohodou. Teď je třeba znovu věnovat Bosně pozornost, jestliže nechceme, aby se situace prudce zhoršila," cituje list vyjádření obou bývalých diplomatů. Holbrooke s Ashdownem upozornili na vzrůstající napětí mezi muslimskou většinou a srbskou menšinou. Nedůvěřivost a strach, jež bosenskou válku před lety zapříčinily, byly podle nich v této balkánské zemi znovu oživeny.

Válka v této oblasti si po rozpadu Jugoslávie vyžádala přes 250 tisíc životů

Válka v Bosně byla nejkrvavější epizodou rozpadu někdejší Jugoslávie, zahynulo během ní přes čtvrt milionu lidí, statisíce byly zraněny nebo vyhnány z domovů. Boje zde vypukly začátkem roku 1992 poté, co Bosna vyhlásila nezávislost, s čímž nesouhlasila většina bosenských Srbů.

 

Po konci občanské války v roce 1995 byla Bosna a Hercegovina rozdělena na dvě rovnocenná území. Ve Federaci Bosny a Hercegoviny žijí hlavně Bosňáci (dříve Muslimové) a Chorvaté, zatímco Republiku srbskou obývají v drtivé většině Srbové. Obě entity jsou spojeny v konfederativním svazku. Srbové v minulosti již několikrát dali najevo přání se od Bosny odtrhnout a připojit se k Srbsku, které považují za mateřskou zemi.