Tisíce turistů uvízly na mezinárodním letišti v bangkokuNa mezinárodním letišti Suvarnabhumi v Bangkoku uvízly tři tisíce turistů. Hlavní terminál letiště v thajské metropoli obléhají od úterý protivládní demonstranti.

Podle agentur AP a AFP byly ve středu nad ránem stovky unavených a hladových turistů evakuovány z příletového prostoru letiště. Na místě ale stále zůstávají další pasažéři.

Lety zrušily kvůli nepokojům například němečtí operátoři. V Thajsku uvízli podle posledních informací také čeští turisté.

Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že v Bangkoku se musejí zdržet tři Češi. Jak uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová, trojice Čechů byla odbavená a následně jim byl zrušen let. Posléze se o ně postaraly aerolinie a v hotelu se s nimi setkala česká konzulka.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je v současné době v Thajsku až 400 českých turistů, těch by se ale současné protesty neměly dotknout.

"Pryč s premiérem"

Za protesty stojí stoupenci Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), kteří se už půl roku snaží o svržení vlády premiéra Somčaje Vongsavata.

Považují ho za loutku svého svrženého předchůdce Tchaksina Šinavatry

"Zůstaneme tu, dokud vláda neodstoupí. Tahle vláda není legitimní. Vládne Tchaksin," uvedl v noci penzionovaný univerzitní profesor Suntchorn Kevlaj oblečený v tradiční žluté, kterou stoupenci PAD nosí na známku úcty vůči thajskému králi Pchúmipchonu Adundétovi.

Vongsavat se teprve ve středu vrátil do země a k výzvě armády se zatím nevyjádřil.

"My nezasahujeme do cest turistů. Tohle letiště mají vést letištní úřady," brání se demonstranti.

Šéf thajské armády už vyzval demonstranty, aby se stáhli z letiště. Zároveň vyzval vládu k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb.

"Chceme pryč"

Turisté, kteří jsou uvěznění v Thajsku, zastávají podobný názor. "Já ty lidi chápu, ale letecké společnosti se chovají příšerně. Nedávají nám žádné informace," uvedl podle agentury Reuters jeden z cestujících, Švéd Christopher Persson.

"Tohle je velký problém," uvedl holandský turista John Crushak, který si na jednom ze dvou největších letišť na světě ustlal provizorní lůžko z šatů a zavazadel.

Více

"Chci jenom odletět domů. Nezajímá mě, co se tu děje. Takhle to nemůže dál trvat," dodal.

Jiní připouštějí, že podobný zážitek bude mít vliv i na přehodnocení jejich názoru na Thajsko.

"Chápu, že tihle lidé usilují o změnu, ale uzavřít kvůli jejich snaze letiště mi připadá trochu moc. Téhle zemi to rozhodně neprospěje," říká Američan Gary Biermann.

Ten už podle svých slov vzdal naděje, že se stihne vrátit domů do čtvrtečního Dne díkůvzdání.

"Nemělo by to mít vliv na to, co si o Thajsku myslím, ale bude," dodal Američan.

Turisté přitom nemohou opustit letiště ani "po zemi". Stoupenci opozice totiž blokují také přístupové silnice.

Přívrženci již dříve avizovali, že v těchto aktivitách hodlají pokračovat. Jak uvedli, tento týden svedou "závěrečnou bitvu " svých šestiměsíčních snah o svržení vlády současnéo premiéra.