RepsolŠpaněly obvykle problémy východních členů Evropské unie s ruským sousedem příliš netrápí. V posledních dnech však zpozorněli a názor na Rusko a především jeho agresivní ekonomicko-energetickou politiku přispívají do vášnivé debaty španělské vlády a opozice.

Minulý týden totiž vyšlo najevo, že ruský ropný gigant Lukoil chce koupit třicetiprocentní podíl v největší španělské ropné firmě Repsol. Pokud by se taková operace podařila, byl by to největší průnik ruské energetické firmy na západní trh od koupě polovičního podílu plynárenské centrály v Rakousku plynárenským obrem Gazprom.

Španělská pravicová opozice okamžitě začala bít na poplach a kritizuje socialistickou vládu premiéra José Luise Rodrígueze Zapatera. Nejde přitom ani tak o obavy, že ruské firmy jsou jen prodlouženou rukou Kremlu, jako o výprodej národního majetku, o to, že by španělské firmy a stát ztratily významnou část vlivu nad strategicky důležitým "národním šampionem".

Čtěte také:

"Repsol a jeho firmy jsou španělské, ale mají autonomii a nezávislost, pokud jde o trh," bránil se včera premiér Zapatero, citovaný stanicí Cadena Ser, v divoké debatě v parlamentu. Stát podle něho nebude do chystané operace zasahovat.

Šéf lidovců Mariano Rajoy naopak vyzval vládu, aby operaci zastavila "všemi možnými prostředky". To ovšem možná nebude potřeba.

Největší balík, dvacet procent akcií, prodává španělská stavební firma Sacyr, která se kvůli prasknutí hypoteční bubliny ve Španělsku dostala do potíží. Prodej a postoj socialistické vlády tak podporují i vlivné odborové centrály.

Krize zkomplikovala nákup akcií

Podle informací listu El País se nyní nákup třiceti procent akcií ruskou firmou zkomplikoval kvůli světové finanční krizi a dramatickému poklesu cen ropy v posledních týdnech: Lukoil nemá potřebné finance (cca devět miliard eur) a musí si půjčit.

Konsorcium španělských bank v čele s bankovním domem La Caixa však pomalu začíná couvat z již připravené dohody a žádá nové záruky za půjčku Lukoilu, neboť se množí informace o tom, že tato firma a další ruští giganti v časech krize budou závislí na finanční podpoře ruského státu.

"Operace není mrtvá, ale velmi, velmi těžká," citoval El País nejmenované bankovní zdroje.

Lukoil se chce nákupem Repsolu a dalších firem v Evropě přiblížit koncovým zákazníkům a získat větší podíl v evropských rafineriích. Tato ruská firma se nyní pokouší zvýšit svůj podíl například i na českém trhu.

Prezident Lukoilu Vagit Alekperov v rozhovoru pro HN minulý týden odmítl jakékoli spojení s politikou a využití firmy Kremlem pro politické účely. "Lukoil je dnes stoprocentně soukromá firma, závislost na politice zcela vylučuji," řekl Alekperov. Podle něho firma nynější pokles ceny ropy ustojí, ale možná bude muset zastavit některé projekty.

ctete-v-ctvrtek-530.gif