Severní Korea v úterý ze svého východního pobřeží zkušebně znovu odpálila dvě rakety krátkého doletu. Oznámila to jihokorejská agentura Jonhap. Rakety by měly dopadnout do Žlutého moře. Test proběhl krátce po pondělní severokorejské jaderné zkoušce, kdy zkušebně odpálil tři rakety krátkého doletu, a za niž Severní Koreu odsoudil celý svět.

"Severní Korea uzavřela pro lodě Žluté moře podél pobřeží provincie Pchjongan," sdělil nejmenovaný jihokorejský vládní zdroj agentuře Jonhap.

Podle informací Jonhapu byla v úterý vyzkoušena raketa určená proti námořním cílům a rovněž raketa země-vzduch. Obě měly asi osmdesátikilometrovou dráhu doletu.

KLDR vlastní od zhruba poloviny 80. let rakety Hwasong-5 a Hwasong-6 s doletem od 320 do 500 kilometrů. Vojenskými aktivitami KLDR se cítí nejvíc ohrožena Jižní Korea. Korejská válka skončila roku 1953 pouze příměřím. Hranici ve Žlutém moři pak vytyčila OSN a námořní incidenty v této oblasti jsou časté.

Okamžitá protiopatření

Soul v úterý oznámil, že se přidá k iniciativě Spojených států a bude zastavovat ty lodě, u nichž bude mít podezření, že převážejí zbraně hromadného ničení. Toto rozhodnutí podle agentury Reuters do oblasti přinese další napětí, protože Pchjongjang varoval, že to bude považovat za vyhlášení války. 

Dolní komora japonského parlamentu rovněž v úterý přijala usnesení, v němž severokorejský jaderný test odsoudila, a ze strany poslanců vládního tábora se ozývají hlasy volající po zpřísnění sankcí vůči KLDR. Tokio tyto sankce naposledy zostřilo v dubnu. Severní Korea tehdy podle mnohých zkušebně odpálila balistickou raketu, o níž však tvrdila, že jde o komunikační satelit.

KLDR rozhořčilo odsouzení ze strany Japonska a Jižní Koreje a uvedla, že si rozmyslí, jestli se vrátí k šestistranným rozhovorům o jaderném programu.  

Rada bezpečnosti OSN odsoudila testy už v pondělí. Na svém mimořádném zasedání označila pondělní jaderný test za porušení své rezoluce z roku 2006. Ta byla přijata krátce po první jaderném testu provedeném v KLDR v říjnu 2006. Rada bezpečnosti teď začala pracovat na nové rezoluci, která má na pondělní zkoušku reagovat.

Podle odborníků je nepravděpodobné, že by Čína, severokorejský soused s právem veta v RB OSN, která je vůči komunistickému režimu na Korejském poloostrově shovívavá, odsouhlasila přísná opatření proti KLDR. Pro Peking by znamenalo velké nebezpečí, kdyby se režim v KLDR zhroutil. To by mohlo spustit masový exodus Severokorejců do Číny.

K těm, kdo KLDR za test kritizovali, patřil v pondělí i americký prezident Barack Obama. KLDR zveřejnila prohlášení, v němž se konstatuje, že americká vláda pod Obamovým vedením zůstává nepřátelská a že KLDR je plně připravena na jakýkoli americký útok.

"Je zřejmé, že se v nepřátelské americké politice vůči KLDR nic nezměnilo ani za nové vlády. Náš národ i armáda jsou připraveny k boji proti jakémukoli unáhlenému americkému pokusu o preventivní útok," citovala z prohlášení severokorejská agentura KCNA.