tusk_192.jpgJeště před nástupem do funkce polského premiéra prohlásil Donald Tusk, že otázka umístění části americké protiraketové základny v Polsku je otevřená. Nová polská vláda nyní plní své sliby a pozvolna při vyjednávání o americké základně přitvrzuje. Konzultacemi na toto téma chce navíc napravovat i vztahy s Ruskem. Před zasednutím k jednacímu stolu s Američany chtějí Poláci diskutovat i s NATO, Českem a Německem.

 

Varšava má také pochyby, zda jí Washington říká o štítu celou pravdu, napsal v pondělí polský list Rzeczpospolita.

 

"V tak důležité věci nesmíme spěchat. I tak máme spoustu času, přinejmenším do zvolení příštího prezidenta USA," cituje list nejmenovaného polského diplomata. Návrat k jednání ještě před návštěvou premiéra Donalda Tuska ve Washingtonu, chystanou na počátek příštího roku, je podle deníku málo pravděpodobný.

  

Poláci mají obavy, že štít může ohrožovat Rusko

 

"Pochyby polské strany budí i informace, jaké o systému předávají Američané. Washington zdůrazňuje, že štít ve střední Evropě má být odpovědí na íránskou hrozbu a že není technicky možné, aby ohrožoval Rusko. Naše úřady o tom ale pochybují. Důvodem je nedávno zveřejněná zpráva dvou vědců z prestižních amerických univerzit, podle kterých by protiraketové střely z polské základny mohly ničit ruské mezikontinentální rakety mířící na Ameriku," píše Rzeczpospolita.

 

Dodává, že podle Richarda Lehnera, mluvčího americké protiraketové agentury MDA, která štít buduje, jsou zprávy vědců mylné, protože se opírají o teoretické výpočty, a ne o výsledky testů. Varšava chce však výpočty blíže prozkoumat.

 

Tuskův kabinet se také skepticky staví k ujišťování Američanů, že středoevropská základna štítu bude chránit hlavně evropské spojence, protože USA dostatečně ochrání protiraketové střely ze základen na Aljašce a v Kalifornii. "Jestli ještě něco budou naši polští partneři chtít projednat, jsme otevřeni všem otázkám," ujistil list americký vyjednávač John Rood.