Nová republika Makedonie, Konstituční republika Makedonie, Demokratická republika Makedonie, Nezávislá republika Makedonie nebo Republika Horní Makedonie - těchto pět návrhů na nový oficiální název Makedonie předložil v pondělí při jednání zástupců Makedonie a Řecka ve Vídni zprostředkovatel OSN Matthew Nimetz. Jak uvádějí rakouská média, každý z těchto názvů přinejmenším jedna ze stran zamítla.

Spor mezi Řeckem a jednou z postjugoslávských republik s hlavním městem Skopje trvá už od roku 1991. Nyní je však znovu velmi aktuální, protože se blíží summit NATO, na němž by měla být Makedonie přijata za nového člena aliance. Řecko však hrozí, že přijetí zablokuje, pokud nebude problém názvu vyřešen. Řecká vláda poukazuje na to, že část řeckého území na severu země nese rovněž název Makedonie, a namítá, že Skopje by na základě tohoto názvu mohla vznášet vůči Řecku územní nároky.

Skopje užívá název Republika Makedonie a pod tímto názvem ji už uznalo více než 120 zemí celého světa. Trvá na tom, že ve vztahu k těmto zemím bude používat nadále tento název. Je ochotna vystupovat pod jiným názvem pouze vůči Řecku a mezinárodním organizacím.

Na mezinárodní scéně používá prozatímní název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM). Jedině pod tímto názvem totiž zatím Atény nebrání přijetí Makedonie do mezinárodních organizací. Nimetz přes nezdar vídeňských rozhovorů vyjádřil naději, že dohody by mohlo být dosaženo už příští týden při dalším kole rozhovorů v New Yorku.