Cherie_Blair__192x128_.jpgV tištěném rozhovoru v britském listu The Times, jenž vyšel v sobotu, to uvedla Blairova žena Cherie v souvislosti s nadcházejícím vydání svých pamětí. V nich tvrdí, že Tony Blair se rozhodl v roce 2005 znovu vést labouristy do voleb proto, aby se nezdálo, že má pochyby o správnosti války v Iráku.

Podle Cherie Blairové Brown "chrastil klíči" nad hlavou jejího manžela, když labouristé utrpěli v dubnu 2004 nezdar v místních volbách z velké části kvůli tomu, že Blair zavedl Británii do irácké války. "Myslím, že na Tonyho příliš tlačil v době, kdy Tony nebyl připraven," uvedla.

Čtěte více o Gordonu Brownovi:

Brown převzal otěže jako premiér loni v červnu po bouřlivých deseti letech, kdy Blair byl premiérem a Brown ministrem financí. Nicméně kvůli nepopulární daňové reformě, ekonomickým potížím a ztrátě osobní popularity poklesly preference labouristů podle pátečního průzkumu ústavu YouGov na 23 procenta, zatímco opoziční konzervativci mají 49 procent. Brown musí vyhlásit volby nejpozději v roce 2010.

Přes rozepře z minulosti Blair prý Brownovi i teď radí. "Vím, že si Tony myslí, že Gordon může volby vyhrát, a vím, že mluvil s Gordonem o tom, jak to udělat," uvedla Blairová.

Blair potřetí o křeslo premiéra usilovat nechtěl

Podle ukázek z pamětí Speaking for Myself (Mluvím za sebe), které otiskly The Times a The Sun, Blair zvažoval, že by ve volbách v roce 2005 již potřetí neusiloval o premiérské křeslo v čele labouristů. Nicméně jeho žena a další ho prý přesvědčili, aby neodstupoval, protože by to vypadalo jako přiznání toho, že se v případě války v Iráku mýlil. Stejně tak si prý nebyl jist, že by Brown provedl zamýšlenou reformu školství, zdravotnictví a penzí.

"Jako mnoho dalších jsem byla přesvědčena, že kdyby Blair neusiloval o třetí mandát, bylo by to vnímáno jako reakce na kritiku války," tvrdí Blairová v pamětech. "Dějiny by to považovaly za tiché přiznání neúspěchu ... Vždy jsem byla jasně přesvědčena, že by se neměl omlouvat za něco, co považoval za správné. Mohl litovat ztracených životů v Iráku, ale neměl by se omlouvat za to, že se rozhodl pro zemi správně."

Brown a Blair, kteří byli začátkem 90. let nastupujícími hvězdami Labouristické strany, se v roce 1994 dohodli, že Blair bude usilovat o premiérské křeslo, ale později Brownovi ustoupí. Nicméně spory o načasování tohoto předání moci vztahy mezi oběma politiky pokazily.