Korea, reaktorPůvodní rekator v Jongbjonu, který začala Severní Korea rozebírat, znovu sestavuje. Podle Spojených států ale Severokorejci ještě nejsou ve stadiu, kdy by mohli obnovit činnost reaktoru, nicméně blíží se tomu.

"Nyní, když skutečné úmysly USA vyšly na světlo, KLDR nestojí o to, aby byla vyřazena ze seznamu 'států sponzorujících terorismus', ani neočekává, že by k takovému kroku došlo," uvedl mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí.

"Děláme důkladné přípravy k obnovení jaderných zařízení. Dá se říci, že jsme již zahájili práce k obnovení provozu," řekl severokorejský vyjednávač před zahájením mezikorejských jednání v obci Pchanmundžom v demilitarizované zóně. 

Čtěte více k reaktoru

KLDR chce komplex uvést do provozu, protože USA nesplnily svůj závazek a nevyškrtly ji ze svého seznamu států podporujících terorismus. To KLDR znemožňuje dostávat od USA pomoc a má zablokované půjčky mezinárodních organizací. Washington podmiňuje vyškrtnutí dohodou o ověření likvidace nukleárních komplexů.

Přes oznámení o Jongbjonu se ve čtvrtek podle plánu konaly mezikorejské rozhovory o poskytnutí energetické pomoci, která byla KLDR slíbena loni výměnou za postupné jaderné odzbrojení. Jihokorejští vyjednávači na schůzce žádali protějšky, aby KLDR obnovila rozebírání reaktoru, ale Severokorejci prý opakovali výhrady k ověřování i k americkému seznamu. Přesto prý ale z rozhovorů vyplývá, že má KLDR stále zájem pokračovat v šestistranných jednáních. Podle jihokorejského ministra zahraničí Ju Mjong-hwana nejsou motivy, jež vedou KLDR ke kompletování Jongbjonu jasné. Ministr si není jist, zda chtějí Severokorejci opravdu obnovit činnost zařízení, nebo zda jde pouze o taktiku, která má ovlivnit vyjednávání.