Česko v čerpání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie zaostává za většinou ostatních zemí z rozšíření v roce 2004. Zatím se mu podařilo získat jen 46 procent prostředků, které z těchto fondů pro roky 2004 až 2006 mohlo obdržet. Hned před námi je Slovensko, které získalo 55 procent. Vyplývá to z nových statistik, jež dnes zveřejnila Evropská komise.

Nejhůř je na tom Kypr

Z nováčků z roku 2004 za Českem zaostaly jen Kypr se 41 procenty a Lotyšsko se 45 procenty. Nové statistiky, které EK zveřejnila, nicméně neznamenají, že se Česko ještě nemůže zlepšit a získat další peníze. Údaje totiž obsahují jen prostředky, které již byly vyfakturovány. Česká republika prostředky vyčleněné pro období 2004 až 2006 může čerpat až do roku 2008 - stěžejní tak bude až konečná bilance.

Zpráva Komise uvádí, že se nám dosud podařilo vyčerpat ze strukturálních fondů EU pouhých 46 procent prostředků určených pro ČR. "To, že v dnešní době nejsme ani na polovině plánovaného čerpání, je rozhodně velmi špatná vizitka. Obávám se, že ani následující rok, kdy ještě máme šanci dočerpat prostředky z předchozího rozpočtového období, pozici České republiky v porovnání s ostatními zeměmi desítky, která vstoupila do EU v roce 2004, výrazně nezlepší," komentoval prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek osmé místo České republiky.

Drábek: Složitost systému poškozuje ČR

Takový výsledek by podle Drábka měl být varovným signálem i pro čerpání v druhém, tedy současném, rozpočtovém období. "Pokud máme problém s lety 2004 – 2006, pak je třeba vážně uvažovat o dnešní situaci, kdy tři čtvrti roku po zahájení druhého rozpočtového období, nemáme schválen ani jeden operační program. Ukazuje se, že složitost systému poškozuje ČR při čerpání prostředků, a že obava z Národního strategického rámci, který stanovuje 24 programů, jinými slovy například 24 různých monitorovacích výborů, je zcela na místě. Je bezpodmínečně nutné, abychom mohli začít předkládat projekty a čerpat prostředky co nejdříve," řekl Drábek.

Komisařka pro finanční plánování a rozpočet Dalia Grybauskaitéová upozornila na markantní rozdíl v čerpání mezi patnáctkou starých členských zemí a unijními nováčky. Zatímco průměr v EU-10 je 57 procent, tak průměr v EU-15 činí 75 procent. Nejlépe jsou na tom Irové, kterým se už podařilo vyfakturovat 90 procent všech prostředků.

Od letoška budeme čerpat 730 miliard korun

České firmy se v porovnání s dalšími podnikatelskými subjekty zemí desítky dostávají do konkurenční nevýhody. Druhé rozpočtové období přitom pro rozvoj české ekonomiky může hrát zásadní roli. Prostředky by podle Hospodářské komory ČR měly především přispět k nastartování fungování znalostní ekonomiky, která by České republice zaručila dlouhodobý ekonomický růst.

Zatímco pro období 2004 až 2006 bylo pro Česko ve strukturálních fondech připraveno asi 40 miliard korun, tak pro léta 2007 až 2013 má ČR vyčleněno mnohonásobně víc - 26,7 miliardy eur, tedy přes 730 miliard korun.

Peníze vyhrazené pro období 2007 až 2013 by Česko mohlo začít získávat koncem letošního či začátkem příštího roku. V červenci EK souhlasila s českým Národním strategickým referenčním rámcem, což je obecný plán, jak prostředky z EU čerpat. ČR ale zatím v Bruselu nemá schválen žádný konkrétní operační program, přes které tyto peníze do Česka půjdou.