Minimálně 4,5 milionu Evropanů letos užilo kokain, což  je o milion lidí více než loni. Narůstá i oblíbenost dalších drog jako extáze, varuje výroční zpráva Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Nejrozšířenější nezákonnou drogou v Evropě zůstává konopí, jehož oblíbenost zřejmě už dosáhla vrcholu.

"Zprávu je nutné chápat jako celek, v celospolečenském kontextu nenabídla jen znepokojivé trendy," řekl na stanici ČT24 zakladatel nadace Drop In Ivan Douda

Konopí užívají hlavně mladí

Zpráva hovoří o "velmi vysoké úrovni rozšíření drog v Evropě". Téměř čtvrtina všech dospělých na kontinentu podle šéfa EMCDDA Wolfganga Götze někdy během života vyzkoušela konopí, užívané hlavně ve formě marihuany či hašiše, přičemž každý čtrnáctý Evropan tak učinil za poslední rok. Denně nebo téměř denně ho užívá kolem tří milionů lidí na starém kontinentu, ze závislosti se léčí zhruba 50 tisíc pacientů.

Široce rozšířenou drogou je konopí zejména mezi mladými, přičemž například u skupiny do 24 let jsou nejnáruživějšími evropskými kuřáky marihuany Češi. Za poslední sledovaný rok konopí kouřilo zhruba 28 procent Čechů do 24 let, druhé místo zaujímají Španělé s 19 procenty.

Podle EMCDDA se nicméně u zemí, které v pomyslném žebříčku skončily na předních místech, míra užívání stabilizovala nebo se dokonce začíná snižovat. Pokles o tři nebo čtyři procentní body byl patrný například v České republice, Francii či Británii.

Kokain putuje přes Iberský poloostrov

Na druhém místě v žebříčku rozšířenosti skončil kokain. Oproti loňské zprávě stoupl počet Evropanů, kteří tuto drogu někdy během posledního roku užili, až na 4,5 miliony.

Celkově kokain už někdy v životě vyzkoušela asi čtyři procenta dospělé evropské populace. Mezi jednotlivými státy však panují v tomto směru velké rozdíly. Na čele pomyslného žebříčku v užívání kokainu jsou Británie a Španělsko, zatímco většina východoevropských zemí hlásí spíše nízké míry užívání této drogy.

Do Evropy se kokain dostává nejčastěji přes Iberský poloostrov, přičemž většina této drogy přichází z Jižní Ameriky. Jen v roce 2005 bylo zabaveno 107 tun kokainu.

Každý rok je v Evropě hlášeno asi 400 úmrtí v souvislosti s kokainem, do tohoto počtu ale nejsou zahrnuty případy, kdy byl kokain pouze vedlejším faktorem úmrtí. Mladí Evropané ve věku 15 až 34 let mají menší celoživotní zkušenosti s užíváním kokainu než třeba Američané. Co se však týká údajů za uplynulý rok, Španělsko či Británie mají ve statistikách podobné hodnoty jako Spojené státy.

Shrnutí trendů

Ročně dochází v Evropě k 7000 až 8000 úmrtí z předávkování drogami, dokument v Evropě eviduje asi 200.000 injekčních uživatelů drog, kteří trpí virem HIV. V roce 2005 počet infikovaných mezi touto skupinou vzrostl zhruba o 3500.

Středisko naopak nemá k dispozici důkazy o tom, že by mezi mladými lidmi získával větší oblibu heroin. Některá fakta ale naznačují, že v některých částech Evropy začíná být rostoucím problémem užívání syntetických opiátů.

Odborníci s obavami sledují, že stále častěji se konzumuje několik druhů drog souběžně, což zvyšuje riziko smrtelného předávkování.

Evropská zpráva shrnuje starší výroční zprávy jednotlivých států. Spíš než nové informace tedy nabízí dlouhodobé srovnání a trendy. Například pro ČR se v materiálu vychází z dat za rok 2004, u ostatních zemí jsou data z let 2004, 2005 či 2006. Zahrnuty jsou kromě 27 zemí EU i Norsko a Turecko.

Omezit nabídku

Podle odhadů EMCDDA se v Evropě ročně na snižování poptávky po drogách a nabídky drog vynaloží mezi 13 a 36 miliardami eur. Středisko ale upozornilo, že informace a osvěta je jen jednou stránkou boje proti drogám. Evropská unie by zároveň měla napomoci redukci nabídky.

Zatím Evropa investuje 750 milionů eur ročně do projektů, které zemědělcům v Afghánistánu a Kolumbii umožňují pěstovat plodiny jako koka či opium. Obchod s drogami i nadále organizují ilegální skupiny, které navíc podle Götze v posledních letech mění strategii. Dřívější masivní drogové transporty nahradil decentralizovaný systém s větším počtem kurýrů, který není tak riskantní.

Policie se tomuto systému pokouší čelit přísnějšími kontrolami. Díky iniciativě Portugalska založilo sedm zemí EU nový úřad, který má zvládnout nastolení efektivnějších kontrol.