kouchner-nato-rusko__192x128_.jpgEvropská unie se nespokojí s ostrou kritikou Ruska po nedávném konfliktu s Gruzií. Podle francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera zvažují země Evropské unie proti Rusku vyhlášení sankcí.

Agentura Reuters o tom informovala čtyři dny před summitem EU o Gruzii. Kouchner přitom neupřesnil, jakou povahu by sankce měly mít.

"Uvažuje se o sankcích a také o řadě dalších prostředků," řekl Kouchner na tiskové konferenci v Paříži. Paříž, která zprostředkovala dohodu o příměří mezi Gruzií a Ruskem, tak poprvé připustila možnost sankcí proti Moskvě.

"Nebudu předem sankce upřesňovat, protože summit ještě nezačal, ale pracujeme s našimi partnery na silném textu, v němž bude jasně zdůrazněna vůle nepřijmout situaci v Gruzii," dodal Kouchner. 

Čtěte více o rusko-gruzínském konfliktu

Rusové v Poti

Předsedající stát evropského společenství byl ve své kritice doposud umírněnější, než většina evropských zemí. Paříži se však nelíbí, že Rusko zatím nesplnilo šestibodový mírový plán prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten počítá se stažením armád na pozice před začátkem bojů. Navzdory tomuto plánu zůstává část ruských vojsk na území Gruzie

Osetinské úřady dnes oznámily, že několikadenní válka si na jejich území vyžádal 1692 obětí a 1500 lidí bylo zraněno. V průběhu bojů se střetla gruzínská armáda jak s osetinskými separatisty, tak s regulérní ruskou armádou. Ta pronikla hluboko na gruzínské území a nadále blokuje přístav Poti.

Ve čtvrtek vydala společné prohlášení skupina sedmi průmyslově vyspělých států ze skupiny G8. Podle Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, USA a Velké Británie narušilo uznání dvou separatistických zemí celistvost Gruzie.

Nové blogy na iHNed.cz

Nová studená válka

Ve společném prohlášení se uvádí, že skupina odsuzuje "kroky našeho spolučlena G8". Státy navíc vyzvaly Rusko, aby ihned začalo Sarkozyho mírový plán naplňovat.

Již dříve upozorňovalo britské ministerstvo zahraničí, že by Západ měl vztahy s Ruskem přehodnotit. Ministr David Miliband Rusko varoval, aby nezačalo "novou studenou válku".

Miliband při návštěvě Ukrajiny vyjádřil názor, že Moskva se nesmířila s novou mapou regionu a že Západ by měl hledat cesty, jak omezit vlastní závislost na ruské ropě a plynu. Ruští politici naopak prohlašují, že jejich země je tou poslední, která by si nový konflikt se západními státy přála.