Gonu proudí rychlostí až 170 kilometrů v hodině a vlny, které zvedá na moři, jsou až 12 metrů vysoké. Živel, který k Ománu dorazil z jihovýchodu přes Indický oceán, udeřil především na města Súr a Rás al-Hadd na východním pobřeží a mohutnými lijáky zalil také metropoli Maskat a další blízká města. V Súru policie našla tělo vyplavené na břeh.

Z Suháru bylo dopraveno do klidnějších oblastí 11.000 přístavních dělníků. Tamní ropná rafinerie udržuje zatím minimální provoz a zvažuje úplné uzavření. Podle mluvčího přístavu se rozhodlo odejít z pobřežních částí města na 60.000 obyvatel. "Znají sílu moře a dělají dobře, že odcházejí," řekl mluvčí. Ráno se liják poněkud zmírnil, ale dopoledne postupně začal znovu sílit.

cyklon_gonu_120x120.jpgPodle ománských úřadů využilo provizorní ubytování, které zajistila vláda, asi 20.000 evakuovaných lidí. V Muskatu je přerušená dodávka elektřiny a mnoho ulic je zalito vodou. Provoz na mezinárodním ománském letišti byl zastaven a zahraniční lety odkloněny na jiná letiště v oblasti. Podle ministerstva zdravotnictví mají záchranné čety potíže dostat se do zatopených míst. Problémy vzlétnout mají také vrtulníky.

Provoz zastavil také přístav Fudžajra ve Spojených arabských emirátech, kam si přijíždějí doplňovat palivo americké lodě, jež slouží v Perském zálivu.

Silný vítr nyní postupuje nad Hormuzským průlivem k íránskému pobřeží, ale íránské úřady na rozdíl od ománských nepředpokládají, že bude nutné přerušit vývoz ropy.

Vlny na íránském břehu dosahují do výšky šesti metrů a ministerstvo vnitra požádalo obyvatele pobřežních provincií Hormozgán a Sístán a Balúčestán, aby odešli z pobřeží dál do vnitrozemí a nevydávali se na moře. Na Írán by měl být Gonu udeřit nejsilněji dnes večer nebo brzo ráno ve čtvrtek.