Britský politolog, sociolog, filozof a politik německého původu Ralf Dahrendof ve středu zemřel. Oznámil to dnes šéfredaktor německého regionálního deníku Badische Zeitung Thomas Hauser, v jehož listu akademik působil jako poradce.

Dahrendorf byl přední osobností společenských věd. Zabýval se například průmyslovou sociologií a sociologií výchovy. Byl předním teoretikem sociálních tříd a konfliktů a významným kritikem marxismu a totality.

Ve svojí knize Pokoušení nesvobody se Dahrendorf zamýšlel nad tím, jak se chovali intelektuálové v době totalitních režimů, a jak dokázali odolat svodům a  připojit se k mocným, vystaveni pokušením nacismu a komunismu.

Filosof i aktivní politik

Dahrendorf byl během své bohaté akademické dráhy mimo jiné ředitelem prestižní vysoké školy London School of Economics (1974-1984) a v letech 1987-1997 působil ve funkci rektora ústavu St.Antony's College, který je součástí Oxfordské univerzity.

Aktivně však působil i v politice. Za liberální Svobodnou demokratickou stranu (FDP) byl v letech 1969 až 1970 členem německého Spolkového sněmu. Od roku 1993 pak byl doživotním členem britské Sněmovny lordů.

Během 90. let navštívil několikrát Českou republiku, vystoupil na pražské Univerzitě Karlově a olomoucké Univerzitě Palackého i na pražské konferenci Fórum 2000.

Dahrendorf byl během své bohaté akademické dráhy mimo jiné ředitelem instituce London School of Economics či prorektorem Oxfordské univerzity. Aktivně však působil i v politice. Od roku 1993 byl členem britské Sněmovny lordů.

V roce 1971 se dokonce stal členem Evropské komise a k evropským otázkám se také často vyjadřoval. Opakovaně například kritizoval Evropskou unii a evropské mocnosti, že neumožnily zemím střední a východní Evropy dřívější členství v unii. Skepticky se vyjadřoval i k zavedení společné evropské měny z obavy, že povede ke štěpení EU.

Vědec žijící ve Velké Británii se dožil 1. května 80 let. Narozeniny oslavil už s nalomeným zdravím poznamenaným dlouhou nemocí v kruhu akademických přátel z Oxfordské univerzity.