Geert Wilders při představování koaliční dohody oznámil, že plánuje úplně zakázat nošení burek i nikábů, tradičních pokrývek hlavy muslimských žen. Stejný zákon již schválili francouzští a belgičtí poslanci.

Wildersova Strana pro svobodu (PVV) je známá svým protiislámským naladěním. Jen díky její podpoře také mohla v Nizozemsku vzniknout menšinová koaliční vláda liberálů a křesťanských demokratů. A známý aktivista si již prosazuje svou politiku.

"Bude zákaz nošení burky," řekl Wilders na tiskové konferenci v Haagu při prezentaci hlavních kroků a opatření budoucí vládní koalice. Podle jejího programu by se měly především snížit veřejné výdaje, a to o 18 miliard eur do roku 2015.

"V Nizozemsku zavane nový vítr," ujistil také všechny přítomné nizozemský "Mozart", jemuž stál po boku šéf liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) Mark Rutte, pravděpodobný příští premiér, a Maxime Verhagen, šéf Křesťanskodemokratické výzvy (CDA).

"Chceme, aby se islamizace země zastavila," dodal Wilders.

Šéfové tří stran dospěli v úterý večer k dohodě, která otevírá cestu k menšinové vládě. Tu vytvoří liberálové jako vítězové červnových voleb a křesťanští demokraté podporovaní poslanci Wildersovy PVV.

Nová vláda počítá také se zpřísněním přistěhovaleckých zákonů a předpisů. Chce snížit počet žadatelů o azyl, kteří se skutečně dostanou do země, o čtvrtinu, a asi o polovinu snížit počet takzvaných nezápadních přistěhovalců.

Nizozemský poslanec ukázal Británii svůj protiislámský filmI pro přistěhovalce, kteří už v Nizozemsku žijí, bude napříště obtížnější pozvat do země další členy svých rodin. Zvláště se to bude vztahovat na ty nekvalifikované, kteří by v zemi jen stěží sehnali práci.

Navíc ti, kteří nově dostanou povolení k pobytu, budou muset za svou vlastní integraci platit ve zvláštních kurzech. Když kurzy z nějakých důvodů nedokončí, budou moci být vyhoštěni. "Saháme k bezprecedentním opatřením, abychom udrželi přistěhovalectví na uzdě," vysvětlil Wilders.

Nová menšinová koalice, která by měla být definitivně ustavena příští týden, počítá také se zvýšením věku odchodu do důchodu z nynějších 65 na 66 let.

Liberálové původně chtěli dokonce zvýšit věk odchodu do důchodu na 67 let, ale Wilders se postavil kategoricky proti.

Zákaz oděvů typu burek a nikábů ve školách platí v Nizozemsku už dva roky. Úplný zákaz těchto oděvů už schválili poslanci v Belgii a ve Francii.

Ve Španělsku naopak parlament zákaz burek a nikábů odmítl, zakázaly je pouze městské rady v Barceloně a některých dalších katalánských městech, ale jen ve veřejných úřadech.