Britští nezaměstnaní, kteří opakovaně odmítnou nabídku na práci, nebo si ji nebudou hledat, přijdou o podporu až na tři roky. Vyplývá to z nejrozsáhlejších reforem britského sociálního státu od druhé světové války, které dnes oznámil ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith.

Studentské nepokoje

Balík reforem, které Duncan Smith dnes předloží parlamentu, následuje den poté, co demonstranti proti vyššímu školnému napadli londýnské sídlo vládní Konzervativní strany. Přestože se na násilí podílela jen malá část z 50.000 demonstrantů, podle listu The Independent "studentské nepokoje znamenají konec vládní éry konsenzu". Stejně tak The Guardian se domnívá, že "toto je jen začátek". Naopak pravicové The Times citují na titulní straně šéfa londýnské policie, podle kterého byly výtržnosti "brutální a hanebné".

Britská vláda chce zpřísnit a také zjednodušit systém podpor v nezaměstnanosti. Podle Duncana Smithe jde o největší změny od 40. let, kdy nynější britský sociální stát vznikl.

Nezaměstnaný, který nepřijme nabízenou práci, nebo si ji nebude hledat, přijde nejprve o základní podporu v nezaměstnanosti ve výši 65 liber týdně (1900 korun) na tři měsíce. Pokud to udělá podruhé, nebude brát podporu půl roku a potřetí o ni přijde na tři roky. Stejné sankce se týkají také projektu, podle kterého budou muset dlouhodobě nezaměstnaní za podporu pracovat v rámci veřejně prospěšných prací.

Už nynější předpisy umožňují odebrání podpory až na 26 týdnů, ale podle vlády se to děje jen zřídka - i proto, že takový krok záleží na úvaze konkrétního poradce na pracovním úřadě.

Třicet různých příspěvků

Podle Duncana Smithe nové předpisy pomohou 2,5 milionu nejchudším nezaměstnaným Britům a sníží počet domácností, kde nikdo nepracuje o 300.000. Klíčovým rozhodnutím reforem, které budou stát dvě miliardy liber (58 miliard korun), je sloučit zhruba 30 různých sociálních podpor do jediné univerzální dávky.

Vláda tvrdí, že se drží principu, že musí být výhodnější pracovat, než být na podpoře. Chce proto pomaleji odebírat podporu těm, kdo nastoupí do práce.

Nicméně omezení podpor a zpřísnění podmínek bude zavedeno dříve, než celková reforma. První žadatelé o podporu se budou novými pravidly řídit od roku 2013, do roku 2018 by se jimi měli řídit všichni nezaměstnaní.

Podpora labouristů

Vláda ve snaze snížit deficit omezí rozpočty jednotlivých ministerstev během čtyř let o pětinu. Náklady na sociální péči chce ročně snížit o 18 miliard liber (512 miliard korun).

Již dříve Duncan Smith oznámil omezení příspěvků na bydlení a přísnější prověrky lidí pobírajících příspěvky pro tělesně postižené. Oznámené snížení příspěvků na bydlení vyvolalo obavy, že velká britská města se radikálně změní, protože začnou být pro lidi s nižšími příjmy nedostupná.

Duncan Smith uvedl, že za předcházející labouristické vlády čtyři miliony nových pracovních míst ze 70 procent zaplnili cizinci, protože místní nebyli s to tato místa přijmout. "To je rozhodně problém," řekl.

Labouristická opozice předběžně přislíbila, že bude s vládou spolupracovat. "Pokud to vláda vezme za správný konec, budeme ji samozřejmě podporovat, protože jsme pro základní princip zjednodušení sociálních dávek a zavedení skutečných pobídek k práci," řekl stínový ministr pro zaměstnanost Douglas Alexander. Varoval ale v souvislosti s odeznívající hospodářskou krizí, že "vláda nedostane víc lidí z podpory do práce, pokud žádná práce nebude".