Vojín Manning

Americké vojenské úřady vznesly dalších 22 obvinění proti mladému vojínovi Bradleymu Manningovi, který je podezříván, že poskytl WikiLeaks citlivé vojenské a diplomatické dokumenty, jež server zveřejnil a dál zveřejňuje. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obrany.

Mezi novými obviněními figuruje i "spolčení s nepřítelem". Za to by mohl hrozit i trest smrti, ale tým armádních prokurátorů podle agentury AP Manningovým obhájcům sdělil, že to nedoporučí.

Manning je od loňského léta ve vazbě na námořní základně ve státu Virginia. Zatím byl obviněn ze zneužití pravomocí, uvolnění tajných informací a ohrožení bezpečnosti státu. Za to by údajně mohl dostat až 52 let vězení. (čtk)

Spoluzakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dnes podle očekávání odvolal proti nedávnému rozhodnutí britského soudu, že může být vydán do Švédska, kde má být vyšetřován kvůli údajným sexuálním trestným činům. Assange pochybení vždy popíral a záměr odvolat se oznámil jeho advokát už minulý týden. Assange v případu vidí souvislost se zveřejňováním tajných amerických depeší na WikiLeaks.

Soudce Howard Riddle 24. února uvedl, že znásilnění a sexuální obtěžování jsou trestné činy, které vydání opravňují. Řekl, že prostě není důvod si myslit, že evropský zatykač vydaný na Assange ze švédského podnětu je nějak chybný.

Assange zatím nebyl z uvedených trestných činů obviněn. V případě vydání by ho nejprve čekalo vyšetřování, na jehož základě by se rozhodlo o případném trestním stíhání. Předtím lze ale čekat vleklou právní bitvu.

Na rozhodnutí o odvolání má vyšší soudní instance 40 dní, ale tato lhůta může být prý "v zájmu spravedlnosti" prodloužena. Pokud Assange ani tam neuspěje, může se odvolat ještě k britskému nejvyššímu soudu. Teprve jeho výrok by byl definitivní.

Assangeova hlavní obava je, že by mohl být později vydán Švédskem do Spojených států, kde nyní úřady zkoumají, zda má být pohnán k odpovědnosti kvůli zveřejňování tajných materiálů. Za to by mohl čekat velmi tvrdý trest. Ani v USA však zatím žádné obvinění nebylo vzneseno.

Server WikiLeaks loni v létě zveřejnil řadu tajných amerických materiálů o válkách v Iráku a v Afghánistánu. Krátce poté dvě mladé Švédky Assange obvinily ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Server pak začal zveřejňovat tajné americké diplomatické depeše, čímž přivedl americkou diplomacii do choulostivé situace. Zveřejňování stále pokračuje.

Devětatřicetiletý australský občan Assange před švédským vyšetřováním uprchl do Británie. Tam byl na základě evropského zatykače v prosinci 2010 zatčen. Zakrátko byl propuštěn na kauci a pak začal čekat na rozhodnutí ohledně švédské žádosti o jeho vydání.