V mnoha světových metropolích a hlavních městech často vzdálených zemí v pondělí lidé přinášeli květiny a zapalovali svíce u budov českých velvyslanectví a zapisovali se do vystavených kondolenčních knih.

Kytice květin, jimiž vzdali hold památce Václava Havla, přinášeli lidé v metropolích členských zemí Evropské unie, ale například i v Moskvě, New Yorku nebo v Minsku.

Na českou ambasádu ve Washingtonu lidé na počest zesnulého prvního prezidenta Česka přinášeli květiny a vzkazy. Od úterý tu budou moci podepisovat kondolenční knihu stejně jako v České národní budově v New Yorku.

I sem, ale také k budově české mise při Organizaci spojených národů na Madisonově avenue rovněž lidé přinášejí květiny. Hoří zde i svíčky.

Budovu českého velvyslanectví ve Vídni v pátek navštívil rakouský spolkový prezident Heinz Fischer, který v zápisu do kondolenční knihy Václava Havla označil za "velkého státníka, velkého demokrata a Evropana, ale i obdivuhodného umělce a humanistu".

Rakousko se ale rozloučilo s Havlem nejen jako s politikem, ale i jako s literátem a dramatikem.

"S Václavem Havlem Evropa ztrácí vášnivého divadelníka, nebojácného a kritického spisovatele a prozíravého politika, který byl oceňován jako morální autorita," uvedla v prohlášení rakouská ministryně kultury Claudia Schmiedová.

Vzpomínku na Václava Havla připojila i ředitelka proslulého Salcburského festivalu Helga Rablová-Stadlerová. "Festival truchlí nad skvělým spisovatelem, odvážným politikem a čestným člověkem," uvedla ředitelka festivalu, který v roce 1990 Havel zahájil svým projevem.

Pietní místo před českou ambasádou v Londýně

Pietní místo před českou ambasádou v Londýně, foto: Radka Hlisnikovská

 

V Rize chtějí po Havlovi pojmenovat ulici

Památku českého a československého prezidenta si v pátek připomněli i v Pobaltí. Rižský starosta Nils Ušakovs vyzval zastupitele, aby vybrali některou z ulic vhodnou pro pojmenování Havlovým jménem.

Prohlášení k úmrtí Václava Havla vydal nejen lotyšský prezident Andris Bérziňš, premiér Valdis Dombrovskis a ministr zahraničí Edgars Rinkévičs, ale i lotyšský parlament, akademie věd a rižská univerzita.

"V umění říkat pravdu o svobodě neměl Havel ve světě rovného," řekl v pátek k úmrtí bývalého českého prezidenta předseda litevské vlády Andrius Kubilius. "Havel byl, je a zůstane hlasem střední Evropy, měl význam nejen pro náš region, ale pro celý svět," řekl litevský politik.

Estonský prezident Hendrik Ilves označil Havla za "Evropana s velkým E". Podle Ilvese se Havel "pouhým slovem postavil silám zla a dosáhl více, než jeho tyranští nepřátelé dosáhli represemi a tanky".

"Skvěle se s ním klábosilo"

Na Havlovo úmrtí reagoval i spisovatel Umerto Eco. "Václav byl přesně tím typem člověka, s jakým by si jeden rád poklábosil v hospodě, jen tak, o literatuře, o běžném životě. Byl bych býval chtěl mít k tomu desetkrát, stokrát víc příležitostí," stojí v Ecově poznámce, kterou na svém facebookovém účtu zveřejnilo nakladatelství Argo.

"O přátelích, kteří odešli, se vždy hovoří těžko, a Václav Havel mi byl přítelem," řekl v Moskvě zpravodaji agentury ITAR-TASS legendární ruský režisér Jurij Ljubimov.

"Znali jsme se dlouhá desetiletí, ale bývaly doby, kdy jsme mohli komunikovat jen přes třetí osoby," vzpomíná Ljubimov, který prý Havlovi předával "poklony" od spisovatele Alexandra Solženicyna.

Češi podle Ljubimova nejsou lhostejní k politice a navíc je to národ s vysokou diváckou a interpretační kulturou.

"Není náhodou, že právě v čele takového národa stanul Václav Havel. Jestli je Rusko země epická, pak Čechy jsou země s vrozeným smyslem pro humor. A právě humor byl Havlově dílu vlastní," uvedl Ljubimov.

"Je škoda, když takové lidé odcházejí z politiky, ale ještě větší škoda je, když odejdou ze života," dodal.