Webové stránky francouzského ministerstva vnitra v neděli nefungovaly. Zablokovali je aktivisté z hnutí Anonymous. Protestují tak proti tomu, že Francie spolu s dalšími zeměmi ve čtvrtek v Tokiu podepsala kontroverzní dohodu ACTA.

Útok byl veden v neděli tradiční metodou Anonymous, tedy přetížením serveru velkým množstvím připojení. Zablokované internetové stránky se již zprovozňují, sdělilo v pondělí ráno ministerstvo. Upřesnilo, že napadený web se zabývá přistěhovalectvím ve Francii.

Mezi státy, které smlouvu podepsaly, byla i Česká republika. Záhy poté, co tento fakt vyšel najevo, zaútočili i čeští hackeři na webové stránky státních institucí.

Česká odnož hackerské skupiny Anonymous původně plánovala ve čtvrtek 26. ledna zaútočit v šest hodin večer pouze na stránky Ochranného svazu autorského (OSA), útok pak hackeři rozšířili také na stránky české vlády. Ty po určitou dobu nefungovaly.

Desetitisícové demonstrace v Polsku

Proti přijetí dohody, která má cílit na počítačové piráty, se po celé Evropě zvedly vlny nevole. V Polsku se již od čtvrtku zaplnila náměstí některých měst desititisíci demonstranty. Protesty proti dohodě ACTA se uskutečnily i v České republice. Byly ale o poznání slabší než v sousední zemi, akci o víkendu podpořilo několik desítek lidí.

Co je ACTA?

Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), česky doslova Obchodní dohoda proti padělání, je smlouva, která chrání majitele duševního vlastnictví. Zatím podepsána 8 státy. Mimojiné umožňuje namátkové kontroly elektronických zařízení na letištích a jinde na hranicích mezi státy kvůli nelegální hodbě a filmům. Poskytovatelé internetu budou muset vydat bez úředního příkazu informace o lidech podezřelých z porušování autorských práv.
Obránci lidských práv na smlouvu kritizují, protože zavádí přísné represe, poškozuje uživatele a směřuje ke státním zásahům do svobodného internetu.

zdroj: wikipedia

Od čtvrtka také pokračují útoky na vládní servery států, které smlouvu podepsaly. V pátek hackeři napadli mexické vládní servery, v sobotu zaútočili na stránky slovenských institucí. Stránky slovenské vlády několik hodin nefungovaly.

Dohodu musí ratifikovat parlamenty

Ač některé státy EU smlouvu podepsaly, ještě není v platnosti. Musí ji přijmout Evropský parlament a parlamenty jednotlivých států. Tomu chtějí aktivisté zabránit.

Podle hackerů smlouva ACTA, stejně jako její americké obdoby SOPA a PIPA, představuje hrozbu pro svobodné šíření informací na internetu. Zavádí podle nich cenzuru a uživatelé kvůli ní mohou přijít až o připojení k internetu. Jako problematické vidí hackeři i fakt, že se smlouva připravovala i schválila tajně bez předchozí veřejné diskuse.

Zastánci ji naopak považují za řešení, které přispěje k boji proti šíření nelegálních kopií.

Neorganizovaní hackeři na Facebook prý neútočili

V minulosti se objevilo již několik práv o tom, že hackeři z Anonymous demonstrativně zaútočí na sociální síť Facebook. Na svém Twitteru pak tuto informaci popřeli. Tyto dezinformace považují za štvavou kampaň proti skupině a snahu pošpinit Anonymous v očích uživatelů Facebooku a běžných lidí.

Skupina nemá žádné vedení a pod její hlavičkou může vystupovat každý. Proto vždy není jasné, kdy jde o opravdovou akci Anonymousu a kdy nikoliv.

Masku hackerů si nasadili i polští poslanci

Členové skupiny se často prezentují s maskou inspirovanou tragickým hrdinou katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guyem Fawkesem. Právě s touto maskou protestovalo zhruba 40 poslanců polského Sejmu z Palikotova hnutí proti tomu, že i Polsko podepsalo dohodu ACTA.

Anonymous je volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné zaměření, proti čemu a jak bojuje. Všeobecně je vnímáno jako hackerské sdružení, protože největší pozornost vzbuzuje svými hackerskými útoky, ale prezentuje se i různými žerty či recesemi nebo pouhými informacemi a sděleními na internetu.