Polsko pozastavilo ratifikaci mezinárodní smlouvy proti padělkům ACTA, která se týká i boje s internetovým pirátstvím. Oznámil to dnes polský premiér Donald Tusk.

Zdůvodnil to potřebou obsah smlouvy více konzultovat. Zároveň podle agentury AFP připustil i možnost, že by Varšava nakonec nemusela ratifikovat dokument, proti kterému se protestuje v řadě zemí včetně Česka.

"Domnívám se, že argumenty pro pozastavení ratifikace jsou oprávněné. Podpis smlouvy ACTA nedoprovázely dostatečné konzultace se všemi zúčastněnými stranami. Proces ratifikace bude zmrazen, dokud nezmizí veškeré pochyby. Asi si to vyžádá i posouzení polských zákonů. Také nelze vyloučit, že dokument nakonec schválen nebude," řekl Tusk.

Premiér se tak vyjádřil poté, co v ulicích velkých polských měst demonstrovaly v posledních dnech tisíce převážně mladých lidí proti smlouvě ACTA, kterou polská vláda nedávno podepsala.

Podle kritiků dokument v současné podobě ohrožuje svobodu vyjadřování na internetu. Obávají se, že její uplatnění povede k uzavření mnoha serverů.

Hackeři po celém světě v čele s hnutím Anonymous zaútočili na weby institucí a politických stran v Polsku, Česku a dalších evropských zemích, které 26. ledna dohodu podepsali.

Do ulic vyšli demonstrovat v Praze a dalších evropských městech odpůrci smlouvy, která se podle AFP vyjednala mezi EU, USA, Japonskem, Kanadou, Novým Zélandem, Austrálií, Singapurem, Jižní Koreou, Marokem, Mexikem a Švýcarskem.

Smlouva má vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky. Podle jejích kritiků ale umožní cenzuru internetu a omezí jeho svobodné užívání.