Slovensko zatím neplánuje přistoupit k mezinárodní smlouvě proti padělání ACTA, která vyvolala v řadě zemí protesty a útoky hackerů na internetové stránky. Ministerstvo hospodářství v pondělí oznámilo, že přípravy na schválení dokumentu přerušilo a že nejprve o něm hodlá uspořádat veřejnou diskusi.

Slovensko na rozdíl od většiny členských zemí EU dohodu ACTA, jež se vztahuje i na boj proti internetovému pirátství, nepodepsalo. Česko a Polsko, které tak učinily, mezitím ohlásily, že ratifikaci smlouvy pozastaví.

"Dohoda ACTA a její aplikace obsahuje množství nepřesností. Nepodpořím dohodu, která by mohla jakkoliv oklešťovat základní práva a svobody," uvedl slovenský ministr hospodářství Juraj Miškov.

Slovenští politici se dosud vyjadřovali o smlouvě spíše opatrně. Kvůli jejich nejednoznačnému postoji hackeři nedávno opakovaně na několik hodin vyřadili z provozu weby několika slovenských státních institucí, několik stovek lidí proti dohodě zase demonstrovalo v ulicích.

Fico je proti

Proti stávající podobě smlouvy ACTA se mezitím postavila nejsilnější parlamentní strana, opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Favorit březnových parlamentních voleb ohlásil, že kvůli nejasnostem ohledně výkladu smlouvy by mohlo dojít k zásahům do práva na soukromí lidí a že firmy by zase mohly smlouvu využívat k likvidaci konkurence. "V tom stavu, v jakém se nachází tato smlouva, ji nelze na Slovensku ratifikovat," prohlásil Fico.

Naznačil rovněž, že za "neúmyslné nahrání písničky nebo filmu" by v zemi s výrazně nižšími platy ve srovnání s vyspělými evropskými státy nemělo hrozit trestní stíhání. "Dobře víme, že ne všechno je přístupné veřejnosti z hlediska cen. Dobře víme, jaké jsou na Slovensku příjmy lidí," dodal.

Smlouva má za cíl mimo jiné potírat šíření padělků včetně nelegálních kopií hudebních nebo filmových děl. Podle kritiků ale umožní cenzuru internetu nebo zavedení přísných kontrol na hranicích.