Rozhořčení židovských obcí vyvolala středeční reportáž veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RSTV). V příspěvku ve večerním zpravodajství, který se týkal 73. výročí vzniku válečné Slovenské republiky, totiž zaznělo, že tehdejší slovenský prezident Jozef Tiso zachránil před smrtí několik tisíc Židů.

Televize už ale nezmínila, že Tiso deportace Židů během války povolil a že byl po válce odsouzen k smrti za válečné zločiny, upozornil deník Sme.

"Pan prezident Tiso dával výjimky pro naše židovské spolubratry, takže zachránil 11 200 židovských spolubratrů," uvedl v televizní reportáži jeden z Tisových příznivců. Ve středu se jich u Tisova hrobu v Bratislavě sešla asi padesátka.

Kdo byl Jozef Tiso

Narodil se v roce 1887 ve Velké Bytči. Po absolvování teologie na univerzitě ve Vídni pracoval jako kněz, později se stal dokonce profesorem teologie.

Roku 1924 opustil vyšší církevní pozice, aby se mohl plně věnovat politice. Byl členem Hlinkovy slovenské ľudové strany, patřil k hlavním stranickým ideologům a zastáncům slovenského autonomismu. Po Hlinkově smrti v roce 1938 se stal vůdcem strany.

V letech 1925-1939 byl Tiso poslancem československého parlamentu.

26. října 1939 byl zvolen prezidentem Slovenské republiky, satelitního státu nacistického Německa.

Až do roku 1945 přitom pokračoval ve své práci jako farář.

Po válce byl Jozef Tiso odsouzen československým Národním soudem v politickém procesu za válečné zločiny k smrti a popraven.

Televize následně odvysílala komentář historika Milana Zemka, podle kterého Tiso skutečně přibližně tisíc deportačních výjimek vydal, ty ale neochránily více než pět, nebo šest tisíc lidí.

Sme tvrdí, že televize vykreslila Tisa jako ochránce Židů, neboť neuvedla všechny historické souvislosti a nepřipomenula zločiny, za které byl po válce popraven.

Reportáž kritizoval i historik Zemko. "Jde o zásadní chybu, že informace o deportacích nezazněla," řekl.

Slovensko vydalo během války nacistům asi 60 tisíc Židů, přežila jich zhruba tisícovka.

Židovské obce chtějí podat stížnost

"Jsme šokovaní. Nechápeme, jak se může takto nekvalifikovaný šot odvysílat," řekl Jaroslav Franek z Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku. Svaz nyní uvažuje o tom, že podá na televizi stížnost.

RTVS kritiku odmítá a tvrdí, že reportáž byla vyvážená a nestranná. "Neobhajovala slovenský stát, nešířila a nepropagovala nacismus," uvedl mluvčí RTVS Richard Šümeghy.

Slovenskou republiku vyhlásil Slovenský sněm 14. března 1939. Bratislava byla po celou dobu války spojencem nacistického Německa, režim se smluvně zavázal provádět zahraniční a vojenskou politiku v souladu se zájmy Berlína.

V roce 1941 vydala vláda takzvaný židovský kodex - soubor protižidovských opatření, která se inspirovala říšskými norimberskými zákony.

Reportáž slovenské televize najdete ZDE.