Stovky lidí včetně předních českých a slovenských politiků v neděli přijely pod hraniční horu Velká Javořina v Bílých Karpatech na tradiční slavnosti bratrství Čechů a Slováků.

Představitelé obou zemí prohlásili, že podobná setkání lidí potvrzují nadstandardní vztahy mezi státy bývalé československé federace.

"Myslím, že je to silný symbol, jak kvalitně se v posledních dvaceti letech vyvíjí česko-slovenské vztahy," prohlásil český premiér Petr Nečas.

Historie setkání na Velké Javořině odstartovala v roce 1845 u příležitosti oslavy vydání prvního čísla listu Slovenské národní noviny. Tradice schůzek byla obnovena v 90. letech.

Letos jsou oslavy, kterým dominovalo vystoupení folklórních souborů, věnovány 20. výročí novodobé historie obou států. Právě před dvaceti lety se politické špičky Česka a Slovenska dohodly na rozdělení společného státu, který zanikl na konci roku 1992.

"Slováci jsou pro Čechy nejbližším národem, skutečně bratrským národem. Národem, na který se vždy spoléháme a i na mezinárodní úrovni víme, že se můžeme o ně opřít," dodal Nečas. Těžko lze podle něj v Evropě najít dva národy, jejichž vztahy jsou tak přátelské jako v případe Česka a Slovenska.

"Jako člověk, který se narodil a vyrostl na moravsko-slovenském pomezí, tak jsem vždy cítil sounáležitost mezi Čechy a Slováky. Jsem velmi rád, že se udržuje v takto silné míře i v období, kdy se naše dva státy rozdělily," dodal Nečas. Robert Fico na Slavnosti bratrství Čechů a Slováků

Nečas před novináři přiznal, že mladí Češi už tolik nerozumí řeči východního souseda. "To, co naše generace považuje za samozřejmost, že plynule rozumí, bohužel, u té mladší generace takovou samozřejmostí není," dodal.

Slovenský premiér Robert Fico připomněl historické historické vazby mezi Českem a Slovenskem. "Javořina je pro Moravany, Čechy a Slováky posvátné místo. Tu se setkáváme už více než jeden a půl století," prohlásil Fico. Vyzvedl také působení Jana Amose Komenského a evangelického kněze Jiřího Tranovského na Slovensku. 

Kromě premiérů obou zemí přijely na slavnosti bratrství také šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, předseda Senátu Milan Štěch, jakož i předseda slovenského parlamentu Pavol Paška.

Na hoře Velká Javořina stojí také památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který je dílem sochaře Otmara Olivy.

Jako projev nadstandardních vztahů mezi Českem a Slovenskem by se podle Nečase měla na podzim uskutečnit schůzka vlád obou zemí. Jednání bylo původně naplánováno už na minulý rok, kvůli pádu vlády tehdejší slovenské premiérky Ivety Radičové se ale neuskutečnilo. Slavnost bratrství Čechů a Slováků

Mečiar velebil rozpad Československa

Také bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar, který v sobotu oslavil své sedmdesáté narozeniny, zavzpomínal na rozpad Československa. Slovákům vzkázal, že kdyby se federace před 20 lety nerozdělila, bylo by nyní Slovensko jen bezvýznamným evropským regionem.

Mečiar své jubileum slavil v domě v Trenčianských Teplicích, kam mu přišlo poblahopřát 49 příbuzných, ale nikdo z bývalých kolegů v politice, napsala slovenská média.